GUS: rzepaku i zbóż jest więcej niż przed rokiem
Szacunkowe dane dotyczące plonów zebranych w 2022 roku wskazują, że nasion rzepaku zebrano w 2022 roku o 13% więcej niż w 2021 roku. Więcej zebrano także zbóż, choć tu róznica nie jest aż tak znaczna.
Jak ocenił GUS, żniwa rzepaku i rzepiku rozpoczęto w trzeciej dekadzie lipca (nieco później niż przed rokiem), a powszechnie prowadzono w pierwszej i drugiej dekadzie sierpnia. Prace żniwne przebiegały sprawnie i w drugiej połowie sierpnia zostały zakończone Nasiona rzepaku z tegorocznych zbiorów są dobrej jakości i wykazują wysoki stopień zaolejenia (ponad 40%).
- Ocenia się, że powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku w bieżącym roku zwiększyła się w porównaniu z ubiegłoroczną o około 8% i wyniosła około 1,1 mln ha. Zbiory rzepaku i rzepiku oszacowano na ok. 3,6 mln t, tj. o ok. 13% więcej od ubiegłorocznych - powiedziała Karolina Banaszak, rzecznik prasowy GUS.
Najnowsze ogłoszenia z kategorii: Rzepak
Zboża
Zbiory zbóż powszechnie prowadzono w pierwszej i drugiej dekadzie sierpnia. Ciepła i słoneczna pogoda sprzyjała przeprowadzaniu żniw. Pomimo dużego spiętrzenia prac żniwnych (równocześnie przeprowadzano zbiór rzepaku oraz zbóż ozimych i jarych), żniwa przebiegały sprawnie i pod koniec sierpnia zostały zakończone. Zebrane ziarno zbóż było suche i na ogół dobrej jakości.
Na podstawie prowadzonych szacunków, ocenia się, że powierzchnia uprawy zbóż ogółem w 2022 r. wyniosła ok. 7,2 mln ha, w tym powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi – ok. 5,8 mln ha, z tego:
- pszenicy ponad 2,5 mln ha;
- żyta blisko 0,7 mln ha;
- jęczmienia ponad 0,6 mln ha;
- owsa niespełna 0,5 mln ha;
- pszenżyta ponad 1,2 mln ha;
- mieszanek zbożowych ponad 0,3 mln ha.
- Szacuje się, że w 2022 r. plony zbóż ogółem wyniosą ok. 49,3 dt/ha, tj. o 2,8 dt/ha (o 6%) więcej w porównaniu z ubiegłorocznymi, a plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 45,9 dt/ha, tj. w stosunku do ubiegłorocznych więcej o 3,3 dt/ha (o 8%) - informuje GUS. - Plony zbóż ozimych łącznie z ozimymi mieszankami zbożowymi oszacowano na 48,8 dt/ha, tj. o 3,1 dt/ha (o 7%) więcej od plonów z roku ubiegłego.
Plony zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi oszacowano na 36,2 dt/ha, tj. o 1,5 dt/ha (o 4%) więcej od plonów ubiegłorocznych.
Zbiory zbóż ogółem GUS ocenił na ok. 35,3 mln t, tj. o 0,6 mln t (o 2%) więcej w stosunku do zbiorów ubiegłorocznych.
Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi szacuje się na 26,8 mln t, tj. o 0,2 mln t (o 1%) mniej niż w roku 2021.
Zbiory zbóż ozimych łącznie z ozimymi mieszankami zbożowymi wyszacowano na 21,9 mln t, tj. o 1,2 mln t (o 6%) więcej w porównaniu z ubiegłorocznymi, a zbiory zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi wyszacowano na ok. 4,9 mln t, tj. o 1,4 mln t (o 22%) mniej w stosunku do zbiorów ubiegłorocznych.
źródło danych: GUS
1 komentarze
Relatywnie uwzględniając ilości rzepaku ukraińskiego na polskim rynku rzeczywiście jest go więcej. Jednak pomimo tego , jeżeli z polskich zbiorów jest go więcej to jaki CH... z PRAWA i SKU... wpuścił dostawy z Ukrainy do Polski ? Czy naprawdę trzeba spalić kilka TIR-ów na granicy aby problem został dostrzeżony?