Homologacja pojazdów rolniczych - co trzeba wiedzieć?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, które pojazdy muszą spełnić warunki homologacji zgodnie z prawem drogowym i przepisami unijnymi. Poznajmy te regulacje.
W przypadku pojazdów rolniczych takich jak ciągniki rolnicze, przyczepy rolnicze oraz wymienne urządzenia ciągnięte wymagania dotyczące homologowania pojazdów wynikają m.in. z przepisów:
- ustawy prawo o ruchu drogowym oraz
- Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 167/2013 w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów rolniczych i leśnych, które od 1.01.2016 r. obliguje producentów do homologowania pojazdów stosowanych w rolnictwie, a nas jako kraj członkowski do ich stosowania wprost.
Homologacja pojazdu lub równoważny dokument jest warunkiem dopuszczenia do obrotu, co wynika z art.70g ustawy prawo o ruchu drogowym i jest to niezależne od ubiegania się o wsparcie ze środków unijnych.
Więcej szczegółów dotyczących określonych pojazdów możemy znaeźć tutaj:
- homologacja pojazdów rolniczych - otwórz
- pojazdy należące do kategorii R - otwórz
- pojazdy należące do kategorii S - otwórz
Klasyfikacja pojazdów na potrzeby jego rejestracji określona została w załączniku nr 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz. U. z 2019 r., poz. 2130 i z 2020 r., poz. 2168).
Więcej szczegółów znajdziemy na stronach ARiMR - KLIK
0 komentarze