IMGW: jaka będzie zima?
Zima, przynajmniej teoretycznie, wydaje się mieć mniejsze znaczenie dla produkcji żywności, ale... każdy, kto wysiał oziminy z niepewnością będzie sprawdzał, czy przypadkiem nie grożą nam duże mrozy, zwłaszcza przy braku pokrywy śnieżnej. Pogoda jest więc ważna w rolnictwie przez cały rok, a choć trudno o dokładne prognozy na kilka miesięcy do przodu, to jednak, jak pokazują synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowej Instytutu Badawczego, można się pokusić o przewidzenie trendów pogodowych.
Od kilku lat IMGW przygotowuje eksperymentalną prognozę długoterminową na kolejne cztery miesiące. Najnowsza obejmuje okres od listopada do... lutego 2025 roku. Sprawdźmy więc, jaką pogodę na zimowe miesiące przewidują meteorologowie z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW.
Listopad 2024
W całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Grudzień 2024
Średnia miesięczna temperatura powietrza powinna się zawierać w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na zachodzie możliwa temperatura powyżej normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej.
Styczeń 2025
Średnia miesięczna temperatura powietrza na przeważającym obszarze kraju powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na północy temperatura możliwa w zakresie normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej.
Luty 2025
Na przeważającym obszarze kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na południu możliwa temperatura powyżej normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej.
0 komentarze