IUNG: największa susza na północnym wschodzie Polski
Kolejny raport suszowy obejmujący czas do 20 czerwca 2024 roku Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa nie pozostawia złudzeń - eksperci z IUNG stwierdzili występowanie suszy we wszystkich województwach i wjedenastu monitorowanych uprawach. Jednak są miejsca, gdzie bilans wodny jest bardzo niekorzystny. Gdzie?
W czwartym okresie raportowania tj. od 21 kwietnia do 20 czerwca 2024 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -118 mm. Deficyt wody w obecnym okresie w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego uległ zwiększeniu o 25 mm.
- Największe niedobory wody notowano na obszarze Pojezierza Mazurskiego, na Polesiu oraz na Nizinie Mazowieckiej i Podlaskiej od -180 do -209 mm. Duży deficyt wody wystąpił również na Nizinie Podlaskiej, Mazowieckiej, Śląskiej, Wyżynie Lubelskiej oraz we wschodniej części Pojezierza Pomorskiego od -140 do -179 mm. Na dużym obszarze Polski niedobór wody wynosił od -120 do -139 mm. W południu kraju niedobory wody były najmniejsze od -50 do -119 mm - poinformował prof. dr hab. Mariusz Matyka, dyrektor Instytutu.
Susza występowała w jedenastu uprawach:
- Zbóż jarych,
- Zbóż ozimych,
- Krzewów owocowych,
- Truskawek,
- Rzepaku i rzepiku,
- Roślin strączkowych,
- Kukurydzy na ziarno,
- Kukurydzy na kiszonkę,
- Drzew owocowych,
- Warzyw gruntowych,
- Tytoniu.
W czwartym okresie raportowania od 21 kwietnia do 20 czerwca 2024 r. największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach notowano w 1783 gminach (71,98% gmin Polski), nastąpiło zwiększenie o 13 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 26,31% gruntów ornych kraju (zwiększenie o 10,75 punktu procentowego względem poprzedniego okresu raportowania).
0 komentarze