Jak skutecznie ograniczyć suchą zgniliznę w uprawie papryki stosując Polysulphate
Ostatnie lata przyniosły ze sobą wiele ograniczeń związanych z wycofywaniem z rejestru substancji aktywnych w zakresie możliwości użycia ŚOR w uprawach. Coraz więcej uwagi poświęca się też wymogom zawartym w "Zielonym Ładzie” zgodnie z którym powinno się dążyć do zmniejszenia zużycia nawozów mineralnych. Jak zatem gospodarować w takich warunkach? Jakie produkty stosować?
Firma ICL działa na polskim rynku blisko 30 lat od samego początku dostarczając produkty o najwyższej jakości wpisujące się w europejskie standardy. Firma jest producentem nawozów doglebowych, dolistnych oraz przeznaczonych do fertygacji, jest również dostawcą surowców potasowych do produkcji rolnej. Jednym z nowych, innowacyjnych rozwiązań oferowanym na polskim rynku jest Polysulphate – jest to naturalny minerał (polihalit) występujący głęboko (1300m) pod dnem Morza Północnego.
Polysulphate jest gotowy do użycia tuż po wydobyciu, nie jest poddawany żadnej obróbce chemicznej, nie jest wzbogacany w żadne dodatkowe substancje. Po prostu jest wydobywany, kruszony, przesiewany, pakowany i wysyłany do rolników. Z tego powodu jest produktem w pełni nadającym się do stosowania w rolnictwie ekologicznym – posiada świadectwo kwalifikacji wydane przez IUNG. Polysulfate nie zawiera chlorków i dostarcza 17% CaO, który jest wyjątkowo łatwo pobierany przez rośliny, dzięki temu dochodzi do ograniczenia występowania suchej zgnilizny – choroby fizjologicznej powodowanej brakiem pobierania wapnia przez roślinę. Dodatkowo Polysulphate zawiera aż 48% SO3 – siarka z nawozu uwalnia się stopniowo wraz z upływem czasu, rośliny mogą więc korzystać z niej przed dłuższy okres – wydłużona dostępność. Oprócz siarki w nawozie znajduję się 14% K2O i 6% MgO – wszystkie w formie siarczanowej. Taka forma gwarantuje lepszą dostępność składników pokarmowych dla roślin.
Nawóz był testowany w wielu uprawach roślin rolniczych i ogrodniczych. Wyjątkowo korzystne efekty przyniosło jego stosowanie w uprawie papryki odmiany Jetla. Doświadczenie prowadzone było w miejscowości Potworów na plantacji zaprzyjaźnionego rolnika zajmującego się uprawą papryki już od wielu lat. Na plantacji jako standard nawożenia doglebowego używa się nawozów NCa oraz NPK. W 2021 roku do standardowego nawożenia został dołączony Polysulphate w dawce 900kg/ha. Oprócz nawożenia doglebowego papryka w ciągu sezonu wegetacyjnego była zasilana składnikami odżywczymi przez instalację nawodnieniową.
Do zbioru owoców przystąpiono w lipcu. Podczas zbiorów okazało się, że jakość owoców była znacznie lepsza niż w poprzednich latach kiedy nie był stosowany Polysulphate – większość owoców była duża, dorodna, praktycznie nie zaobserwowano porażenia przez suchą zgniliznę. Dodatkowo plon uzyskany z tunelu na którym był stosowany Polysulphate był o 200kg większy niż w tunelu, gdzie nie stosowano tego nawozu.
Polysulphate użyty w uprawie papryki odmiany Jetla znacznie poprawił jej parametry jakościowe – praktycznie brak porażenia przez suchą zgniliznę oraz przyczynił się do wzrostu plonowania. Warto więc rozważyć użycie tego nawozu w celu poprawy parametrów jakościowych i niepotrzebnej utraty plonu produkowanych warzyw. ICL zachęcony pozytywnymi wynikami doświadczenia w sezonie 2022 będzie testował działanie Polysulphate w uprawie pomidora.
Zapraszamy do współpracy i śledzenia informacji w sieci.
2 komentarze
No ciekawy, ale trzeba spojrzeć na niego jak na promocję ;)
No i to jest ciekawy artykuł ...