Zielony Ład: co z obowiązkiem rolnictwa ekologicznego?
Do 2030 roku w Unii Europejskiej 25% terenów rolniczych ma być przeznaczone na uprawy ekologiczne. Takie są przynajmniej założenia Europejskiego Zielonego Ładu. To, co u nas będzie z tą ekologią?
O sprawie rozmawiano podczas konferencji Cracovia Horeca 2021 zorganizowanej przez Timac Agro.
- Na koniec 2019 roku w Polsce tylko 3,5% terenów uprawowych było przeznaczonych pod uprawy ekologiczne - mówił dr inż. Mirosław Korzeniowski, prezes zarządu stowarzyszenia Agroekoton. . - To jeden z najniższych wskaźników w Europie. Mamy tylko 9 lat, aby uprawy rolnictwa ekologicznego sięgnęły 25% wszystkich upraw. To bardzo mało czasu.
Wiele jest jeszcze niewiadomych. Bieżący rok i rok następny to lata przejściowe i nie ma jeszcze wszystkich decyzji zapowiadających konkretne rozwiązania. Ale ze zmianami już trzeba się liczyć, bo 9 lat to bardzo niewiele.
Niektóre kraje Unii Europejskiej ten cel już prawie osiągnęły. W Austrii, Szwecji i Estonii już ponad 18% procent terenów uprawowych przeznaczonych jest pod rolnictwo ekologiczne. Nasi sąsiedzi, Czesi, także są w czołówce - 15%. Polska i kraje Europy Środkowo-Wschodniej są daleko w tyle.
Tak więc Czesi i Austriacy - pomimo trudnych terenów górskich, doskonale sobie radzą z rolnictwem ekologicznym. Być może także w Polsce tereny górskie i podgórskie byłyby odpowiednie dla eko upraw.
- Małym gospodarstwom łatwiej się przestawić na produkcję ekologiczną - zauważył prof. Marek Korbas z Instytutu Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. - Potrzebne są skuteczne rozwiązania ekologiczne i ekonomiczne.
Zdaniem prof. Korbasa przejście z 3,5 do 25% upraw ekologicznych to prawdziwa rewolucja.
- Jednak tak około 80% upraw to będą uprawy konwencjonalne, które także będą musiały się zmienić w kierunku rolnictwa zrównoważonego - dodaje dr Korzeniowski. - W Polsce musimy zintensyfikować działania na rzecz rozwoju zarówno rolnictwa ekologicznego, jak i zrównoważonego.
Zwrócono także uwagę na to, że nie da się oderwać produkcji roślinnej od produkcji zwierzęcej - i właśnie w gospodarstwach ekologicznych najbardziej widać potrzebę połączenia tych produkcji.
O procent upraw ekologicznych w Polsce zapytaliśmy także podczas ostatniej konferencji prasowej Grupy Azoty.
- W tej chwili jeszcze trwają ustalenia na poziomie Unii Europejskiej, jaki procent gruntów w każdym państwie będzie przeznaczony pod uprawy ekologiczne - powiedziała dr Agnieszka Krawczyk, Manager ds. agronomii, Grupa Azoty S.A. - Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.
Jednak bez względu na to, czy będzie to w przypadku Polski 25 czy 20% zmiany i tak będą ogromne, także w rolnictwie konwencjonalnym. Już widzimy wzmożone wycofywanie substancji czynnych środków ochrony roślin i... jak mówią eksperci niewykluczony jest powrót do mechanicznego usuwania chwastów. Potraktujmy to zdanie poważnie!
foto: zrzut ekranu z konferencji Cracovia Horeca 2021
0 komentarze