Koniec epoki rzeźni?
Komisja Europejska podjęła decyzję o zarejestrowaniu europejskiej inicjatywy obywatelskiej pt. „End The Slaughter Age” czyli ,,Koniec epoki rzeźni''. Organizatorzy inicjatywy wzywają Komisję do wyłączenia hodowli zwierząt gospodarskich z działalności kwalifikującej się do dopłat rolnych oraz do zwiększenia nacisku na ,,mięso'' z hodowli komórkowej i białka roślinne.
- Ponieważ inicjatywa spełnia niezbędne warunki, Komisja uznała ją za prawnie dopuszczalną. Na tym etapie wniosek nie był jeszcze analizowany przez Komisję pod względem merytorycznym - informuje Komisja Europejska.
Powodem jest emisja gazów cieplarnianych.
- Etyczne alternatywy, za pomocą których firma End The Slaughter Age proponuje zastąpienie produktów zwierzęcych, emitują o 99% mniej emisji gazów cieplarnianych i wymagają o 99% mniej zasobów, aby wyprodukować taką samą ilość mięsa - czytamy na stronie inicjatywy ,,Koniec epoki rzeźni''.
W tym celu inicjatywa proponuje dwa rozwiązania:
- mięso hodowane, wytwarzane za pomocą nowego rolnictwa komórkowego i techniki fermentacji;
- mięso warzywne, które może dorównywać takim samym smakiem i smakiem jak mięso tradycyjne, bardzo udanym przykładem na rynku jest Beyond Meat.
Jakie są konsekwencje prawne zarejestrowania inicjatywy? Jak informuje Komisja Europejska, teraz organizatorzy mają sześć miesięcy, aby rozpocząć zbieranie podpisów. Jeżeli w ciągu roku europejską inicjatywę obywatelską poprze milion osób z co najmniej siedmiu państw członkowskich, Komisja będzie musiała zareagować. Komisja może podjąć decyzję o przyjęciu wniosku bądź o jego odrzuceniu, przy czym w obu wypadkach będzie zobowiązana przedstawić uzasadnienie.
0 komentarze