Konsultacje KE w sprawie agrofagów ziemniaka
Do 11 stycznia można wziąć udział w konsultacjach społecznych związanych z nowymi przepisami dotyczącymi zwalczania agrofagów kwarantannowych ziemniaka. Jak informuje ministerstwo rolnictwa, przepisy zawierają ważne rozstrzygnięcia upraszczające procedurę wysyłki polskich ziemniaków do państw członkowskich.
Agrofagi ziemniaka w nowych przepisach KE
Nowe przepisy dotyczą następujących agrofagów:
- bakterii Clavibacter sepedonicus (sprawcy bakteriozy pierścieniowej ziemniaka),
- bakterii Ralstonia solanacearum (sprawcy śluzaka),
- grzyba Synchytrium endobioticum (sprawcy raka ziemniaka),
- nicieni Globodera pallida i Globodera rostochiensis (mątwika agresywnego i mątwika ziemniaczanego).
Znaczenie nowych przepisów dla polskiego rolnictwa
Dla polskiego rolnictwa najważniejsze są rozstrzygnięcia związane z projektem dotyczącym bakteriozy pierścieniowej. Dzięki staraniom polskiej administracji uzyskano kolejne istotne uproszczenia zasad wysyłki ziemniaków z Polski do innych państw członkowskich:
- Zniesiono dodatkowe wymagania obowiązujące dotychczas przy wysyłce sadzeniaków ziemniaka. Polskie sadzeniaki obowiązywać będą takie same wymagania, jak sadzeniaki z innych państw członkowskich, tzn. zaopatrzenie wyłącznie w paszport roślin połączony z etykietą nasienną.
- Ziemianki towarowe będą wymagały zaopatrzenia w paszport roślin, który będzie mógł zostać wydawany także przez upoważnionego producenta lub dystrybutora, a nie jak dotychczas w zaświadczenie wydawane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
- Zniesiony będzie obowiązek informowania państwa docelowego o wysyłce.
- Wprowadzane rozwiązania będą miały charakter tymczasowy.
Warunkiem wydania paszportu roślin będzie przeprowadzenie urzędowych badań wysyłanych ziemniaków lub urzędowe uznanie miejsca produkcji za wolne od bakteriozy pierścieniowej. Zniesienie ww. wymagań będzie wymagało dalszej poprawy stanu fitosanitarnego upraw.
Jak wziąć udział w konsultacjach?
Głos organizacji rolniczych i samych producentów rolnych, którzy najlepiej znają wszystkie uwarunkowania branży, powinien być szczególnie istotny w ramach dalszych prac nad projektami.
Ministerstwo zachęca więc wszystkich związanych z produkcją ziemniaka do czynnego udziału w procesie konsultacji, z wykorzystaniem strony internetowej Komisji Europejskiej – za pośrednictwem linków do projektów dotyczących zwalczania poszczególnych agrofagów:
- bakterii Clavibacter sepedonicus:
- bakterii Ralstonia:
- grzyba Synchytrium endobioticum:
https://ec.europa.eu/info/law/better-regulatioOKn/have-your-say/initiatives/13313-Plant-health-measures-to-eradicate-and-prevent-the-spread-of-Synchytrium_pl
- nicieni Globodera:
Termin konsultacji społecznych upływa 11 stycznia 2022 r.
źródło: ministerstwo rolnictwa
0 komentarze