KOWR upraszcza procedurę pożyczek dla rolników
Od 10 grudnia 2021 r. można ubiegać się o pożyczkę ze środków Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na nowych, uproszczonych zasadach i warunkach udzielania pożyczek.
Uproszczenie udzielania pożyczek polega m.in. na doprecyzowaniu procedury w zakresie wymaganej dokumentacji do wniosku, oraz określeniu terminów na rozpatrzenie wniosku o udzielenie pożyczki przez KOWR na 14 dni. Decyzja w sprawie wniosku musi być podjęta w ciągu 7 dni.
Kolejnym ułatwieniem jest odstąpienie od dwuetapowego rozpatrywania wniosków o udzielenie pożyczki. Dokument ma być rozpatrywany tylko w Oddziale Terenowym KOWR.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje także, iż nadal dostępne są środki finansowe na zaciąganie przez rolników indywidualnych pożyczek z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, zgodnie z art. 24 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.
W praktyce oznacza to, że beneficjentami programu są rolnicy prowadzący gospodarstwa rodzinne (do 300 ha), które realizują przedsięwzięcia rozwijające obszary wiejskie poprzez działania innowacyjne lub rozwojowe, w zakresie np. produkcji, hodowli czy przetwórstwa. Nie mogą to być jednak inwestycje z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego.
Od 1 grudnia preferencyjne oprocentowanie jest na poziomie 1,53 proc. w skali roku, obowiązuje 6-letni okres spłaty. Jest możliwość spłaty miesięcznej, kwartalnej, półrocznej lub rocznej. Do uzyskania pożyczki konieczne są zabezpieczenia m.in. jest to weksel własny "in blanco".
Szczegółowe informacje dotyczące udzielenia pożyczek zawarte są w Zarządzeniu nr 136/2021/Z Dyrektora Generalnego KOWR z dnia 10 grudnia 2021 r. w sprawie wprowadzenia „Zasad i warunków przy udzielaniu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa pożyczek ze środków finansowych uzyskanych z gospodarowania mieniem Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa”, dostępnym na stronie internetowej KOWR w zakładce: POŻYCZKI (https://www.kowr.gov.pl/pozyczki).
1 komentarze
Pożyczki, kredyty, jak tu bez nich żyć? Da się?