KRIR: Propozycje w sprawie działań na rynku zbóż i oleistych
Jak dać producentowi pewność, że za zboże i rzepak otrzyma godziwą zapłatę? Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka o rozważanie kilku propozycji samorządu rolniczego.
Co zatem proponuje KRIR?
- Podjęcie działań interwencyjnych na rynku zbóż przez UE w związku z napływem znacznej ilości zboża z Ukrainy do Polski.
- Należy podjąć działania przez Elewarr Sp. z o.o. polegające na terminowym skupie zbóż i roślin oleistych uzgodnionym z rolnikiem, np. rolnik otrzymuje zaliczkę po podpisaniu umowy z Elewarr Sp. z o.o. składając deklarację dostarczenia zboża w grudniu, resztę zapłaty po aktualnej cenie rynkowej otrzyma po dostawie zboża.
- Objęcie rolników przepisami ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom i umożliwić wakacje w spłacie kredytów do 4 miesięcy w roku bieżącym i 4 w przyszłym (na wzór pomocy dla kredytobiorców hipotecznych kredytów na zakup mieszkania).
Zdaniem KRIR, zaproponowane wyżej interwencje wpłyną stabilizująco na rynek zbóż i roślin oleistych. Ponadto pozwolą na utrzymanie płynności finansowej gospodarstw rolnych oraz racjonalne wykorzystanie powierzchni magazynowej płodów rolnych w Polsce.
Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa zapowiada oficjalnie podobne rozwiązanie. Szef resortu rolnictwa poinformował, że Krajowa Grupa Spożywcza wprowadzi mechanizm skupu zboża od rolników.
- Rolnik dostarczy 30% ziarna do magazynów, a 70% będzie przechowywał i dostarczy w ciągu kilku miesięcy. Szacuje się, że dwa miesiące są takim optymalnym terminem. Elewarr będzie proponował rolnikowi takie rozwiązanie - powiedział.
Kolejnym rozwiązaniem jest skup zboża od rolników, którzy mają możliwości przechowalnicze. W tym przypadku uzyskają oni 30%. płatności wartości - po zbadaniu jakościowym, podpisaniu stosownego kontraktu i zapłaceniu później 70% wartości ziarna przy odebraniu.
Nie wiadomo jednak, czy ceny ,,dopłacane'' będą do ceny obowiązującej w dniu zawarcia kontraktu, czy w dniu dostarczenia ziarna do magazynów.
A co o takich rozwiązaniach sądzą użytkownicy naszego portalu? Zachęcamy do dyskusji.
0 komentarze