KRIR wnioskuje o interwencyjny skup kukurydzy
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do ministra rolnictwa w sprawie uruchomienia interwencyjnego skupu kukurydzy przy współudziale podmiotów prywatnych.
KRIR ocenia, iż na wschodzie i południowym wschodzie kraju zaawansowanie zbiorów wynosi około 70%. Znaczne zaawansowanie zbiorów spowodowało spore nasycenie rynku kukurydzą i wyraźne spadki cen.
- Biorąc pod uwagę potrzebę ustabilizowania rynku kukurydzy Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje o wprowadzenie interwencyjnego skupu kukurydzy przez Polski Holding Spożywczy (Krajowa Grupa Spożywcza) przy współudziale podmiotów prywatnych, które już w obecnym okresie posiadają do tego typu przedsięwzięcia odpowiednią infrastrukturę techniczną oraz odpowiednie zaplecze maszynowe i magazynowe - poinformował KRIR. - Pomoc podmiotów prywatnych Polskiemu Holdingowi Spożywczemu, który technicznie nie jest na to w obecnym okresie przygotowany bezpośrednio przyczyni się do zdjęcia nadmiaru ziarna z rynku i pozwoli ustabilizować jego cenę.
Najnowsze ogłoszenia z kategorii: Kukurydza
Tymczasem Główny Urząd Statystyczny, szacuje, że kukurydzy na ziarno w bieżącym sezonie jest mniej niż przed rokiem.
- Ocenia się, że powierzchnia uprawy kukurydzy na ziarno zwiększyła się w porównaniu z ubiegłoroczną o około 19% i wyniosła blisko 1,2 mln ha. Szacuje się, że plony kukurydzy na ziarno wyniosą 69,8 dt/ha i będą mniejsze od ubiegłorocznych o ok. 4,9 dt/ha, tj. o 7%. Zbiory kukurydzy uprawianej na ziarno oszacowano na ok. 8,3 mln t, tj. o ok. 11% więcej od ubiegłorocznych - poinformowała Karolina Banaszak, rzecznik prasowy GUS.
Szacuje się, że powierzchnia kukurydzy uprawianej na zielonkę jest mniejsza od ubiegłorocznej o ok. 9% i wynosi ponad 0,6 mln ha. Zbiory kukurydzy na zielonkę ocenia się na ok. 29,9 mln t tj. o 11% mniej od uzyskanych w 2021 r.
1 komentarze
Jak słyszę Polski Holding Spożywczy to widzę bandę wujków i ciotek, których działanie do niczego dobrego nie doprowadzi