KZPRiRB: ceny rzepaku powoli pną się w górę
Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych także w pierwszych dniach czerwca pokusiło się o przygotowanie zestawienia ofert kontraktów rzepakowych z tegorocznych zbiorów. Po raz pierwszy pojawiły się oferty z dostawą we wrześniu 2024. Kto miał nadzieję na duże kroki cenowe w górę ten na razie musi obejść się smakiem, ale faktem jest, że rzepak systematycznie drożeje.
W umowach na warunkach krajowych po raz pierwszy pojawiła się kwota 2050 zł/t rzepaku. Taką ofertę składają Chemirol z dostawą w lipcu i sierpniu i ADM Szamotuły z dostawą we wrześniu. To najwyższe oferty. Najniższe kwoty oferują Ziarn-Pol - 1935 zł/t i Procam - 1950 zł/t. Ofert nadal jest niewiele, ale prawie wszystkie przekraczają lub są równe 2000 zł/t. Najczęściej te same ceny są oferowane w kontraktach z dostawą w lipcu i w sierpniu Oferty wrześniowe na razie składają tylko ADM w Czerninie i w Szamotułach.
Dopłata/potrącenie za wilgotność i zanieczyszczenia; potrącenie za zaolejenia poniżej 40%.
W umowach na warunkach niemieckich także widać pewne ożywienie. Tu oferty od podmiotów kupujących zaczynają się od kwoty 1960 zł/t (Agro As), a kończą na kwocie 2000 zł z dostawą w lipcu (Chemirol), 1995 zł z dostawą w sierpniu (ADM Szamotuły, Bungee Kruszwica i Brzeg) oraz ofertą w wysokości 2015 zł/t z dostawą we wrześniu (ADM Szamotuły).
Najnowsze ogłoszenia z kategorii: Rzepak
Cena zależy od zaolejenia. Podane ceny są zasadniczo za standardowy rzepak technologiczny:
- wilgotność 9%
- zanieczyszczenia 2%.
KZPRiRB przygotowało zestawienie cen na podstawie rozmów ze skupującymi w dniu 03 czerwca 2024
1 komentarze
Za wolno!