KZPRiRB: Notowania rzepaku 13 lipca 2023
Za nami dość optymistyczny tydzień na rynku rzepaku. Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych na bieżąco aktualizuje zestawienia cen oferowanych przez zakłady skupujące, przygotowane na podstawie rozmów prowadzonych z przedstawicielami tych zakładów.
Kończący się tydzień przyniósł zwyżkę notowań rzepaku na giełdzie MATIF - cena sięgnęła w przeliczeniu na złotówki około 2050 złotych - . W polskich podmiotach skupujących takich cen nie ma.
W dniu wczorajszym (czwartek, 13 lipca 2023 r.) najniższe dzienne ceny skupu w kraju w zakładach przetwórczych to 1800 zł/t (Ziarn-Pol, który jednak oferuje odbiór rzepaku od rolnika i Agrii w niektórych regionach kraju.
Najwyższe ceny rzepaku z dostawą do magazynu skupującego to 1970 zł/t z dostawą w sierpniu (ADM Szamotuły). Są to ceny proponowane zasadniczo za standardowy rzepak technologiczny- wilgotność 9%, zanieczyszczenia 2%, zaolejenie 40%. Dopłata/potrącenie za wilgotność i zanieczyszczenia; wyłącznie potrącenie za zaolejenie poniżej 40%.
Jeśli chodzi o warunki niemieckie to ceny rzepaku wahają się od kwoty 1750 zł/t (Agrii - w niektórych regionach kraju) do 1935 zł/t (ADM Szamotuły). Są to więc ceny o kilkadziesiąt złotych wyższe niż przed tygodniem.
Najnowsze ogłoszenia z kategorii: Rzepak
Dodajmy jeszcze oficjalne dane ze Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak się dowiadujemy, w dniach 26.06 – 02.07.2023 r. średnia cena zakupu nasion rzepaku w zakładach tłuszczowych w Polsce wyniosła 1887 zł/t i była niższa niż przed rokiem o... 54,4% - W dniu 3 lipca 2022 roku za tonę rzepaku średnio płacono 4138 zł.
0 komentarze