Na ekoschematy będzie 25% kwoty na płatności bezpośrednie
Ekoschematy to nowe działania, które mają poprawić stan środowiska i zasobność rolniczych kieszeni. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowała zestawienie ekoschematów wraz z krótkim omówieniem. Dziś przedstawiamy ekoschematy związane z produkcją roślinną, jutro z dobrostanem zwierząt, a pojutrze z rolnictwem węglowym.
- Na płatności bezpośrednie w latach 2023-2027 dostępny budżet wynosi 17,33 mld euro, w tym na ekoschematy planowana do wydatkowania kwota wynosi 4,33 mld euro, co stanowi 25% koperty finansowej płatności bezpośrednich - poinformowała ARiMR.
W ramach ekoschematów rolnicy będą mogli ubiegać się o płatności związane z:
- obszarami z roślinami miododajnymi
- prowadzeniem produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin
- biologiczną ochroną upraw
- retencjonowaniem wody na trwałych użytkach zielonych
- dobrostanem zwierząt
- rolnictwem węglowym i zarządzaniem składnikami odżywczymi
Obszary z roślinami miododajnymi
Cel: zachęcenie rolników do tworzenia obszarów z roślinami miododajnymi, stanowiącymi długotrwałe, różnorodne i bezpieczne żerowiska dla pszczoły miodnej i dzikich owadów zapylających.
Wymagania dla interwencji:
- utworzenie obszaru z roślinami miododajnymi przez wysiew mieszanki składającej się z co najmniej dwóch gatunków roślin miododajnych z określonej listy,
- zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym zakaz wypasu i koszenia) w terminie do dnia 31 sierpnia,
- zakaz stosowania środków ochrony roślin.
Wielkość pomocy:
Płatność roczna przyznawana do powierzchni gruntów ornych, na których realizowany jest ekoschemat
Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin
Cel: udzielanie pomocy do prowadzenia w danym roku upraw zgodnie z metodykami integrowanej produkcji roślin pod nadzorem podmiotów certyfikujących.
Wymagania dla interwencji:
- posiadanie w danym roku certyfikatu krajowego systemu jakości - Integrowana Produkcja Roślin, poświadczającego uprawę roślin zgodnie z metodykami integrowanej produkcji roślin,
- zachowanie w danym roku kalendarzowym, wszystkich posiadanych w gospodarstwie trwałych użytków zielonych.
Wielkość pomocy:
Płatność roczna przyznawana do:
- powierzchni upraw, z których pochodzą produkty roślinne opatrzone w danym roku certyfikatem Integrowanej Produkcji Roślin oraz
- powierzchni trwałych użytków zielonych odpowiadającej równowartości powierzchni upraw z których pochodzą produkty roślinne opatrzone w danym roku certyfikatem Integrowanej Produkcji Roślin.
Biologiczna ochrona upraw
Cel: ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin, co przyczyni się do ochrony różnorodności biologicznej i zmniejszy depozycję chemicznych środków ochrony roślin do środowiska.
Wymagania dla interwencji:
- zastosowanie zabiegu ochrony roślin z wykorzystaniem biologicznej ochrony roślin przy użyciu preparatów mikrobiologicznych zgodnie z etykietą danego środka,
Zabieg chemicznym środkiem ochrony będzie dopuszczony tylko w ostateczności, gdy nie będzie możliwa eliminacja patogenów poprzez preparaty mikrobiologiczne.
Wielkość pomocy:
Płatność roczna przyznawana do powierzchni gruntów rolnych objętych ekoschematem.
Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych
Cel: promowanie retencjonowania wody, które poprawia gospodarkę wodną, a także ogranicza emisję dwutlenku węgla do atmosfery (poprzez ograniczenie rozkładu materii organicznej).
Wymagania dla interwencji:
- wystąpienie na trwałych użytkach zielonych zalania lub podtopienia w okresie między 1 maja a 30 września, przez okres co najmniej 12 następujących po sobie dni.
Wsparcie będzie dotyczyło gospodarstw realizujących równolegle na danym obszarze zobowiązania w ramach:
- wybranych wariantów pakietów przyrodniczych związanych z zachowaniem cennych siedlisk przyrodniczych i siedlisk zagrożonych gatunków ptaków w ramach Działania rolno-środowiskowo- klimatycznego PROW 2014-2020: Pakietu 4. Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000 (poza wariantem 4.3. Murawy) lub Pakietu 5. Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (poza wariantem 5.3. Murawy) oraz analogicznych zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych w ramach Planu Strategicznego 2023-2027, lub
- ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi w zakresie praktyki Ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt lub interwencji Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk na obszarach Natura 2000, lub
- interwencji Rolnictwo ekologiczne i działania Rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020.
Wielkość pomocy:
Płatność roczna przyznawana do powierzchni trwałych użytków zielonych objętych ekoschematem.
0 komentarze