Niewielki handel zbożem. Producenci czekają na wzrost cen
Ceny zbóż pozostają znacznie poniżej oczekiwań producentów, nic więc dziwnego, że handel zbożem jest niewielki. Do sprawy odniosła się Izba Zbożowo-Paszowa potwierdzając, że rolnicy czekają na wzrost cen, ale... z tym może być problem.
- Rolnicy oczekują wzrostu cen, o który może być w najbliższym czasie trudno - poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa (IZ-P). - Możliwości eksportu zbóż z Polski są ograniczone.
Jak poinformowała Izba, a rynku nie widać presji na duże zakupy ziarna przez przetwórców, a wielu z nich dokupuje surowiec na rynkach lokalnych i czeka na tegoroczną kukurydzę. Natomiast przetwórcy, widząc znikome zakupy ziarna na eksport, nie podbijają jego cen.
Najnowsze ogłoszenia z kategorii: Giełda Zbożowa
-
województwo lubelskie
Firma MICHAŁEK zakupi cało samochodowe ilości.....
-
Piotrków Trybunalski
Sprzedam jęczmień z dostawą .
-
Lublin
Polskie Młyny S.A. zapraszają rolników oraz...
-
województwo małopolskie
Firma Bioagra S.A. zaprasza do współpracy w...
Z danych Izby wynika, że w zależności od regionu, ceny oferowane przez przetwórców za zboża ze zbiorów z lat 2023-2024 z dostawą kształtowały się następująco:
- pszenica konsumpcyjna - 850-920 zł/t,
- pszenica paszowa – 780-840 zł/t,
- jęczmień paszowy – 680-740 zł/t,
- pszenżyto – 660-720 zł/t,
- żyto konsumpcyjne – 560-640 zł/t,
- żyto paszowe – 550-600 zł/t,
- owies paszowy – 650-700 zł/t,
- kukurydza – 700-780 zł/t,
- kukurydza mokra (30% wilgotności) – 420-500 zł/t,
- rzepak – 1940-2050 zł/t.
Poinformowano także, że ciepły i suchy wrzesień przyśpiesza dojrzewanie kukurydzy, co sprawia, że jej zbiór rozpocznie się z wyprzedzeniem. W niektórych rejonach, głównie na południu kraju, zbiory już się zaczęły, a wczesne odmiany mają wilgotność poniżej 30%. Dodano także, że eksport w sierpniu br. - w ocenie ekspertów - był bardzo słaby i wyniósł 223 tys. ton. Jak podano, eksporterzy mają trudności z zakupem ziarna po obecnych cenach, a we wrześniu eksport również będzie niewielki.
W komunikacie Izba Zbożowo-Paszowa podała także, że we Francji utrzymuje się silna konkurencja w eksporcie ze strony Rosji i Ukrainy co przeciwdziała większemu odbiciu cen (ceny rosyjskiej pszenicy kształtują się poniżej 220 USD/t). Wskazano, że tańsza pszenica z krajów Basenu Morza Czarnego odwróciła uwagę inwestorów od niskich zbiorów we Francji i Niemczech. Cena pszenicy w kontrakcie grudniowym 2024 r. na paryskiej giełdzie wyniosła 218,75 euro/t.
0 komentarze