PKO BP: czy i kiedy możliwy jest wzrost cen zbóż?
Ceny zbóż nadal nie cieszą producentów, bo są niższe w porównaniu do cen sprzed roku - choć wtedy także uważano, żer są to ceny niskie. Analitycy rynkowi Banku PKO BP uważają jednak, ze choć w sezonie 2024/25 prognozowany jest niewielki wzrost produkcji zbóż, to jednak wzrost konsumpcji będzie wyższy. Czy spowoduje to wzrost cen zbóż?
- W sezonie 2024/25 oczekuje się wzrostu światowych zbiorów zbóż o 0,4%. Niemniej, konsumpcja zbóż wzrośnie w większym stopniu, co doprowadzi do spadku zapasów na koniec o 2,1%, sprawiając że światowy bilans ziarna będzie mniej komfortowy - poinformowali analitycy rolni Banku PKO BP.
Spadki zbiorów odnotuje się u głównych światowych eksporterów zbóż (-1,7% r/r), z czego największą uwagę zwracają spadki w Rosji i Ukrainie (odpowiednio -12 i -14% r/r). Mniejsza będzie także produkcja zbóż w UE. Według KE wyniesie niespełna 262 mln t (-3,3% r/r) kształtując się na najniższym poziomie od 2012.
PKO BP poinformowało, że spadek zbiorów i mniejszy poziom zapasów początkowych negatywnie wpłynęły na unijny handel zbożami w pierwszych tygodniach sezonu 2024/25. Eksport pszenicy z UE-27 do krajów trzecich łącznie od początku lipca do 13 października 2024 był niższy o 29% r/r. Według IGC w całym sez. 2024/25 zmaleje o 26% r/r do 29 mln t. Jednocześnie obserwuje się wzrost przywozu pszenicy – w analogicznym okresie zwiększył się o 7% r/r do historycznie wysokiego poziomu, biorąc pod uwagę tylko ten okres, głównie za sprawą zwiększonego importu z Ukrainy (+26% r/r).
Ceny zbóż w trzecim kwartale 2024 roku utrzymywały się na niższym r/r poziomie, do czego przyczyniała się wciąż w dużej mierze presja tańszego ziarna z rynków wschodnich, m.in. Rosji i Ukrainy. Według GUS przeciętna cena pszenicy we wrześniu była niższa o 6,3% r/r , jednak - jak podkreślają analitycy - spadki nie są jednak już tak głębokie jak w pierwszym półroczu bieżącego roku.
- Oczekujemy, że przeciętna cena skupu pszenicy w czwartym kwartale 2024 roku ukształtuje się na zbliżonym poziomie jak przed rokiem, ale już pierwsze półrocze 2025 roku przynieść może wzrost rocznej dynamiki do kilkunastu procent. Wzrosty cen w kolejnych miesiącach mogą być szybsze niż wskazywałby na to sezonowy wzorzec, m.in. z uwagi na mniej komfortowy bilans głównych zbóż na światowych rynkach - prognozują analitycy PKO BP. - Wciąż znaczącym ryzykiem dla cen pozostają uwarunkowania geopolityczne i pogodowe.
wykresy: PKO BP
0 komentarze