Połowa kwietnia'23 - zboża nadal w dół
To ceny jeszcze sprzed rządowej akcji stopującej napływ zboża z Ukrainy. Choć w Polsce od kilku miesięcy trudno o cenowy optymizm na zbożowym rynku, to jednak spadki cen zbóż widoczne są na całym świecie.
Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniach 10–16 kwietnia 2023 r. za pszenicę konsumpcyjną płacono średnio 1 180 zł/t, nieznacznie (o 0,4%) mniej niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie cena tego ziarna była o 3% niższa niż miesiąc wcześniej i o 29% niższa niż przed rokiem.
Przeciętna cena żyta konsumpcyjnego wyniosła 874 zł/t i była o 3% niższa niż tydzień wcześniej oraz o 7% niższa niż przed miesiącem. Zboże to było o 33,5% tańsze niż rok wcześniej.
Średnia cena zakupu jęczmienia paszowego ukształtowała się na poziomie 952 zł/t, o 3% niższym niż w poprzednim tygodniu i o 8,5% niższym niż przed miesiącem. W odniesieniu do notowań sprzed roku cena jęczmienia paszowego obniżyła się o 32%.
Zakłady zbożowe kupowały pszenżyto przeciętnie po 989 zł/t, o 1% taniej niż tydzień wcześniej. Zboże to było o 9% tańsze niż przed miesiącem i o 30% tańsze niż w porównywalnym okresie 2022 r.
Przeciętna cena owsa konsumpcyjnego wyniosła 915 zł/t i była o 12% niższa niż przed miesiącem. Zboże to było tańsze o 25% niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
Za kukurydzę przeciętnie w kraju uzyskiwano 1 155 zł/t, o 2% mniej niż tydzień wcześniej. Jednocześnie cena tego zboża była o 4% niższa niż przed miesiącem i o 19% niższa niż przed rokiem.
- W drugim tygodniu kwietnia 2023 r. na monitorowanych rynkach zagranicznych przeważały spadki ceny zbóż. W USA w notowaniu z 12 kwietnia 2023 r. średnia eksportowa cena pszenicy HRW (na bazie FOB) wyniosła 349 EUR/t, o 1% mniej niż tydzień wcześniej. Cena pszenicy SRW (na rynku amerykańskim) ukształtowała się na poziomie 262 EUR/t, o 0,5% wyższym niż przed tygodniem - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. - W tym czasie we Francji cena pszenicy konsumpcyjnej obniżyła się o 1%, do 258 EUR/t, a w portach Morza Czarnego o 2%, do 224 EUR/t.
źródło: KOWR, MRiRW
1 komentarze
NIe dziwi nic, rząd ciągle działa, napierw zbił cenę przez olanie tematu na granicach a teraz zbija przez dopłaty. Mamy ekstra rząd i super prezydenta...