Przed Wielkanocą drożeje żywiec, ale rosną też koszty
O cenach żywca piszemy nieczęsto, ale rolnicy zajmujący się produkcją roślinną powinni wiedzieć, co dzieje się na rynku produkcji zwierzęcej. W Polsce wzrost cen żywca wieprzowego utrzymuje się nieprzerwanie od drugiej dekady stycznia br., a w ostatnich dwóch tygodniach dynamika tego wzrostu przybrała na sile
Jak informuje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, sytuacja cenowa na rynku trzody chlewnej zarówno w UE, jak i w Polsce ulega poprawie. W dniach 1–7.03.2021 r. średnio w UE (dane Komisji Europejskiej) za świnie rzeźne klasy E płacono 142,15 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej, o 5% więcej niż w poprzednim tygodniu oraz o 11% więcej niż przed miesiącem, ale o 26% mniej niż przed rokiem. Tygodniowy wzrost cen odnotowano w dwudziestu krajach UE, przy średniej dynamice wzrostu około 5%. Cena żywca tej klasy w Polsce wyrażona w walucie unijnej wyniosła 144,86 EUR/100 kg i była o 2,71 EUR/100 kg wyż-sza od średniej ceny w UE oraz o 4,49 EUR/100 kg wyższa od ceny w Niemczech.
KOWR podaje, że w Polsce w dniach 1–7.03.2021 r. (dane Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW) cena trzody chlewnej ukształtowała się na poziomie 5,02 zł/kg, o 7% wyższym niż w poprzednim noto-waniu i o 24% wyższym niż przed miesiącem. Żywiec ten był jednak o 22% tańszy niż przed rokiem. Ceny żywca były zróżnicowanie regionalnie. Najwięcej – 5,07 zł/kg – za świnie rzeźne uzyskiwali dostawcy z makroregionu środkowo-wschodniego, obejmującego woj.: łódzkie, mazowieckie i podlaskie, a najmniej – 4,93 zł/kg – z makroregionu północnego, obejmującego woj.: kujawsko-pomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie.
Ceny zbytu mięsa wieprzowego
W dniach 1–7.03.2021 r. zakłady mięsne zbywały półtusze wieprzowe średnio po 7,39 zł/kg, o 11% drożej niż tydzień wcześniej oraz o 26% drożej niż przed miesiącem.
Ceny zakupu żywca drobiowego
W dniach 1–7.03.2021 r. cena kurcząt brojlerów średnio w kraju wyniosła 3,58 zł/kg i była o 2% wyższa niż w poprzednim tygodniu, o 4% wyższa niż przed miesiącem oraz o 6% wyższa niż przed rokiem.
Ceny zbytu mięsa drobiowego
W pierwszym tygodniu marca br. tuszki kurcząt patroszonych z szyjami sprzedawano średnio po 5,81 zł/kg, o 3% taniej niż tydzień wcześniej, ale o 4% drożej niż przed miesiącem i o 10% dro-żej w odniesieniu do analogicznego okresu 2020 r.
Jak mówią sami producenci nawet obecne zwyżki cen nie rekompensują wzrostu kosztów hodowli - przede wszystkim droższych pasz. Zboża paszowe i śruta rzepakowa biją w ostatnich tygodniach rekord za rekordem. Widać więc wielkanocną górkę cenową, która jednak może się za chwilę skończyć, zwłaszcza, jeśli podtrzymane zostaną informacje o lockdownie w święta.
0 komentarze