Ptasia grypa atakuje duże i małe stada
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu kolejnych dwóch ognisk ptasiej grypy. Jedno z ognisk to duże stado hodowlane, drugie - to zaledwie kilkadziesiąt kur.
Piętnaste ognisko w II półroczu zostało stwierdzone w gospodarstwie przydomowym, w którym utrzymywano 81 kur, położonym w miejscowości Szalejów Dolny, w gminie Kłodzko, w powiecie kłodzkim w woj. dolnosląskim. Jest to pierwsze ognisko w tym regionie w II półroczu. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną po otrzymaniu w dn. 18.12.2020. informacji o zwiększonej śmiertelności drobiu.
Kolejne ognisko HPAI w 2020 r. - już szesnaste w II półroczu zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 31 091 indyków rzeźnych w wieku od 5 dni do 18 tygodni. Ferma położona jest w miejscowości Borki, w gminie Pisz, w powiecie piskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną po zgłoszeniu przez hodowcę w dn. 21.12.2020. informacji o zwiększonej śmiertelności drobiu.
Jak przypomina Główny Lekarz Weterynarii, wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI - Highly pathogenic avian influenza) to:
- objawy kliniczne to depresja, silne łzawienie, kichanie, duszność, obrzęk zatok podoczodołowych, sinica grzebienia i dzwonków, obrzęk głowy, nastroszenie piór, biegunka, objawy nerwowe;
- gwałtowny spadek lub zatrzymanie produkcji jaj, skorupy miękkie, ostatnie jaja zwykle bez skorup;
- w nadostrych i ostrych przypadkach padnięcia są nagłe, bez widocznych objawów lub w ciągu 24-48 godzin od pierwszych objawów. Śmiertelność może dochodzić do 100%.
0 komentarze