Rolnicy pesymistycznie o koniunkturze. Jaka produkcja jest najmniej opłacalna?
Główny Urząd Statystyczny sprawdził, jakie są wśród rolników nastroje związane z koniunkturą w rolnictwie. W ocenie rolników zmiany jakie miały miejsce w I półroczu 2023 r. jak i bieżąca (czerwiec 2023 r.) sytuacja gospodarstw rolnych kształtowały się niekorzystnie i gorzej w porównaniu z poprzednim półroczem. Natomiast prognozy na II półrocze 2023 r. są mniej pesymistyczne niż w poprzedniej edycji badania.
Opinie rolników dotyczące koniunktury w gospodarstwach rolnych były pesymistyczne. Oceny różniły się w zależności od formy prawnej gospodarstwa rolnego, powierzchni użytków rolnych, ukierunkowania produkcyjnego gospodarstw rolnych, rodzaju prowadzonych upraw i gatunków/grup użytkowych, utrzymywanych zwierząt gospodarskich, a także od wieku i wykształcenia osoby kierującej gospodarstwem rolnym.
Analiza sald odpowiedzi wykazuje, że:
- użytkownicy gospodarstw osób prawnych i niemających osobowości prawnej wyrazili pesymistyczne opinie o zmianach jakie zaszły w I półroczu 2023 r., a także na temat prognoz przyszłej sytuacji w II półroczu 2023 r., natomiast warto zwrócić uwagę, że mniej pesymistyczni w swoich opiniach byli użytkownicy gospodarstw indywidualnych,
- najwięcej negatywnych opinii wyrazili użytkownicy gospodarstw indywidualnych ukierunkowanych na produkcję roślinną oraz użytkownicy gospodarstw wielokierunkowych, natomiast korzystniej ocenili koniunkturę kierujący gospodarstwami specjalizującymi się w produkcji zwierzęcej,
- najbardziej pesymistyczne oceny dotyczące bieżącej sytuacji gospodarstw wyrażali rolnicy w wieku 45-54, osoby z wykształceniem policealnym, a także osoby prowadzące gospodarstwo rolne przez okres 11-20 lat.
Diagnoza bieżącej sytuacji gospodarstw rolnych
Jak poinformował GUS, w czerwcu 2023 r. 56,9% rolników objętych badaniem oceniło jako normalną, jak na tę porę roku, bieżącą sytuację swoich gospodarstw. I było to o około 10 p. proc. mniej niż w grudniu ub.r. oraz o 3,8 p. proc. mniej niż przed rokiem. Należy zauważyć, że w porównaniu z poprzednią edycją badania, przewaga opinii o złej sytuacji gospodarstw rolnych nad opiniami przeciwnymi zwiększyła się i wyniosła 31,1 p. proc. wobec 16,2 p. proc. w grudniu 2022 r.
- Najmniej korzystnie swoją obecną sytuację ocenili użytkownicy gospodarstw ukierunkowanych na produkcję roślinną. Najgorsze oceny wyrazili rolnicy prowadzący uprawy rzepaku i rzepiku oraz drzew i krzewów owocowych - wyjaśnia GUS.
Kierujący gospodarstwami wyraźnie ukierunkowanymi na produkcję zwierzęcą wyrażali korzystniejsze opinie na temat koniunktury w rolnictwie niż osoby prowadzące gospodarstwa wielokierunkowe. Najbardziej optymistyczne opinie formułowali prowadzący chów drobiu nieśnego i owiec.
W porównaniu z wynikami poprzedniej edycji badania respondenci ocenili bardziej pesymistycznie bieżący popyt na wytwarzane w ich gospodarstwach produkty rolne. W czerwcu 2023 r. przewaga opinii negatywnych nad pozytywnymi wyniosła 45,4 p. proc., wobec 36,9 p. proc. w grudniu ub. r. oraz wobec wartości 27,8 p. proc. w analogicznym okresie 2022 r. Niecałe 52% rolników uznało popyt za wystarczający, zgodny z ich oczekiwaniami, natomiast jedynie 1,5% ogółu rolników uznało, że kształtuje się powyżej ich oczekiwań.
Prognoza sytuacji gospodarstw rolnych
W czerwcu 2023 r. prognozy dotyczące zarówno ogólnej sytuacji gospodarstw, jak i opłacalności produkcji rolnej na II półrocze 2023 r. były niekorzystne, ale lepsze w porównaniu z dwiema poprzednimi edycjami badania.
- Bardziej optymistyczne, w stosunku do II półrocza 2022 r., były także opinie rolników na temat przewidywanego popytu na wytwarzane przez nich produkty wzrost wartości salda odpowiedzi o 1,2 p. proc. Około 68% rolników uznało, że popyt pozostanie bez zmian, a 5,0% respondentów zasygnalizowało, że się zwiększy poinformował GUS.
źródło danych: GUS
1 komentarze
Władcy kurników i owiec najbardziej optymistyczni? Hmmm, ciekawe z czego to wynika? Z rosnących cen jajek?