Rzepak w skupie - 3 tysiące złotych lub nieco mniej
Ceny rzepaku w firmach skupujących i pośredniczących znów w dół. Większość ofert waha się w pobliżu 3 tysięcy złotych za tonę. Ofert jest sporo, ale w porównaniu z poprzednim tygodniem są niższe o około 150 złotych na tonie.
Krajowe Zrzeszeni Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych przedstawiło zestawienie poniedziałkowych cen rzepaku w firmach skupujących i pośredniczących. Ceny nie powalają.
Z informacji podanej przez KZPRiRB wynika, że wczoraj dzienne ceny skupu w kraju w zakładach przetwórczych zaczynały się od 2900 zł/t netto (Mosso Radziejowice i Siedliszcze), dochodząc do ceny 306 zł/t (ZT Bodaczów Viterra). Zdecydowana większość ofert proponuję cenę o kilka złotych poniżej lub powyżej 3 tysięcy złotych. O ile więc cena najniższa jest nieco wyższa nić przed tygodniem, to cena maksymalna w tym zestawieniu jest o około 150 zł niższa.
KZPRiRB podał także ceny skupu rzepaku w zakładach pośredniczących. Tu ceny są podobne. Za rzepak możemy dostać od 2840 zł/t (Procam) do 3100 zł/t (Agro-Mat). Także i tu większość ofert oscyluje wokół 3 tysięcy złotych za tonę. Różnice między firmami pośredniczącymi i zakładami przetwórczymi są więc niewielkie.
Podane ceny obejmują standardowy rzepak technologiczny- wilgotność 9%, zanieczyszczenia 2%, zaolejenie 40% . Dopłata/potrącenie za wilgotność i zanieczyszczenia; wyłącznie potrącenie za zaolejenie poniżej 40%.
Zrzeszenie podało ceny na podstawie rozmów ze skupującymi w dniu 8 sierpnia 2022 r.
Najnowsze ogłoszenia z kategorii: Rzepak
-
Hradec Królowej
Prodej rzepaku 200 tun 2,50zlt,mák modrý big.....
-
Włocławek
Kupię rzepak również zanieczyszczony gorszej...
-
Dziewiątka
Sprzedam rzepak ozimy 50t. Cena 2500 netto
-
Piotrków Trybunalski
Kupię Rzepak Ilość min 25 ton...
Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW poinformował o cenach rzeapkuw ostatnim tygodniu lipca. Tu także odnotowano spadek, choć stosunkowo niewielki. Na dzień 31 lipca średnia cena zakupu nasion rzepaku w zakładach tłuszczowych wyniosła 3146 zł/t. Tydzień temu było to 3161 zł/t. Przed rokiem (1 sierpnia 2021r.) rzepak kosztował w skupie 1616 zł/t.
Zachęcamy do odwiedzenia naszych Notowań - KLIK
1 komentarze
Rolnicy! Skupujący są zdania ,że musicie im sprzedać i dziękować za to ,że zechcą od Was ten rzepak przyjąć. Nie ma znaczenia ,że paliwo podrożało, że ceny nawozów wystrzeliły w kosmos, że części, transport, inne środki do produkcji często zwyżkują kilkukrotnie. Zwracam Waszą uwagę na to, że to wy posiadacie towar pożądany przez skupujących i to jedynie wy jesteście uprawnieni do wystawienia ceny za swój towar. Narzucanie Wam cen przez skupujących urąga wszelkim zasadom handlu i marginalizuje naszą pozycję jako producentów. Spróbujcie powiadomić Agrochem , że Wasza cena zakupu nawozów wynosi 2000 zł za tonę saletry i 2500 za polifoskę. Z pewnością Was wyśmieją. Dlaczego? Bo to oni ustalają zasady handlu swoim towarem. Od lat wiadomo ,że nie tylko wyhodowanie i zbiór plonów jest ważny. Równie ważne jest przechowanie i moment sprzedaży. Silosy, magazyny i spichlerze to takie same, a może nawet lepsze urządzenia do zarabiania pieniędzy niż inne maszyny w gospodarstwie. Tylko w ten sposób możemy wygrać wojnę ze spekulantami i podmiotami przetwórczymi które chcą żerować na Waszej pracy. Prawo i Skurwysyństwo okazuje się największym spekulantem rolnym. Wyróżnikiem ich działania jest tworzenie synekur podmiotowych obsadzanych przez swoich Sk....... . Po to powstał Agrochem, Polska Grupa Spożywcza, czy KOWR. Przykład drożyzny nawozowej i paliwowej , oraz sprowadzanie do Polski towarów których mamy pod dostatkiem dobitnie to potwierdza. To nie jest gospodarka rynkowa lecz ręcznie sterowany bolszewizm. Tylko się Wam wydaje ,że Kaczykowie istnieją w polityce ostatnie 8 lat. Oni byli tam od zawsze, i za tzw. komuny, i za tzw. solidarności, i za czasów Platformy Oszustów i są teraz. Jeśli dacie się im teraz spacyfikować , przyjmując ich warunki to już po Was . Bankructwo lub wieczna niewola.