Są szanse na większy eksport jabłek do Jordanii
Jabłka były pierwszym produktem spożywczym, który Polska wyeksportowała do Jordanii. Teraz płyną stamtąd informacje o możliwości zwiększenia eksportu jabłek z Polski
– Polska jest liczącym się w Unii Europejskiej i na świecie producentem i eksporterem produktów rolno-spożywczych – podkreślił wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski podczas seminarium branżowego z udziałem polskich eksporterów i jordańskich importerów jabłek. – Dlatego cieszy nas sukcesywnie rosnący poziom eksportu polskich jabłek na rynek jordański.
Wydarzenie było częścią kampanii pt. „Czas na jabłka z Europy”, którą Związek Sadowników RP od trzech lat realizuje na rynkach Jordanii i Egiptu. W spotkaniu uczestniczyli też: przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i przewodniczący Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski oraz przedstawiciele Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Najnowsze ogłoszenia z kategorii: Jabłko
Głównym celem spotkania było omówienie możliwości zwiększenia eksportu polskich jabłek do Jordanii oraz zidentyfikowanie ewentualnie występujących problemów przy eksporcie tych owoców.
Polscy eksperci zaprezentowali dane dotyczące eksportu jabłek z Polski do Jordanii, podkreślając, że wysyłana jest tam największa liczba jabłek wśród odbiorców w regionie Bliskiego Wschodu. Przedstawione zostały także informacje nt. szerokiej oferty wysokiej jakości produktów spożywczych wytwarzanych w Polsce. Jednocześnie jordańscy importerzy potwierdzili chęć wzmacniania bilateralnych relacji handlowych z polskimi kontrahentami. Poinformowali o zainteresowaniu zwiększeniem poziomu importu produktów rolno-spożywczych z Polski. Polskie jabłka obecne na rynku Jordanii są cenione ze względu na wysoką jakość i wyjątkowe walory smakowe.
Jak się okazuje, jabłka były pierwszym produktem spożywczym, który Polska wyeksportowała do Jordanii. W 2023 r. wartość eksportu towarów rolno-spożywczych do Jordanii wyniosła blisko 40 mln EUR. Towarami eksportowanymi do Jordanii w 2023 r. były: jabłka, gruszki i pigwy, świeże, sery i twarogi, mleko i śmietana oraz chleb, bułki i pieczywo cukiernicze. Od stycznia do lipca 2024 r. wartość eksportu do Jordanii wyniosła ponad 18 mln EUR.
źródło: ministerstwo rolnictwa
0 komentarze