Słaba wydajność zbóż, słaba jakość ziarna, slaby eksport
Żniwa w zasadzie już się zakończyły i już wiadomo, że nie były dobre. Izba Zbożowo-Paszowa poinformowała, ze żniwa słabe pod kątem wydajności oraz jakości zebranego ziarna, a eksport zbóż z Polski jest niewielki z powodu spadku cen zbóż na światowych giełdach.
Jak podała Izba Zbożowo-Paszowa, w większości województw średnie plony zbóż i rzepaku były o niższe od ubiegłorocznych. Wyjątek stanowią województwa położne na północy kraju, gdzie średnie plony były zbliżone lub nieco wyższe od tych osiągniętych w 2023 roku.
- Wiele wskazuje na to, iż udział pszenicy o typowych parametrach ziarna konsumpcyjnego w łącznych zbiorach tego zboża będzie mniejszy niż oczekiwano i w skali kraju może wynieść 50-55% - podała Izba Zbożowo-Paszowa. - Bardzo mało ofert sprzedaży notuje się praktycznie w odniesieniu do wszystkich zbóż, w szczególności ziarna konsumpcyjnego. Rolnicy gremialnie zdecydowali o zmagazynowaniu ziarna, wyrażając tym samym duże niezadowolenie z oferowanych cen za zboża.
Izba zwróciła uwagę na fakt, że ceny zbóż na światowych giełdach spadają.
- Ceny oferowane przez eksporterów uzależnione są od poziomu cen na światowych giełdach, które obecnie spadają - podkreśliła Izba. - Wydaje się, iż pod kątem eksportu zbóż I kwartał bieżącego sezonu 2024/25, tj. okres lipiec-wrzesień br., w znacznej mierze będzie stracony.
0 komentarze