Targi naprawdę Owocnych Spotkań
Subiektywnie: dużo praktycznych rozwiązań, technologii nastawionych na obniżanie MLR w owocach i warzywach, technologii ukierunkowanych na jakość a nie tylko na wysokość plonu. No i ogromny ładunek profesjonalnej wiedzy, przydatnej w ogrodnictwie, w postaci mnogości wykładów, prezentacji i paneli dyskusyjnych. TSW 2019 wpisało się w oczekiwania producentów owoców i warzyw.
Targi TSW mamy za sobą. Dla przypomnienia, odbyły się one w dniach 9 i 10 stycznia 2019 roku w Ptak Warsaw Expo. Wydarzenie było rekordowe pod każdym względem, co po raz kolejny umocniło odwiedzających i wystawców w przekonaniu, że TSW to największa w Polsce impreza branżowa dla producentów owoców i warzyw.
Na 23 550 m² powierzchni wystawienniczej swoją ofertę zaprezentowało 386 wystawców z kraju i z zagranicy. Warto nadmienić, ze w tym roku obecne były firmy z takich krajów, jak: Luksemburg, Korea Południowa, Kamerun, Holandia, Włochy, Belgia, Dania, Francja, Austria, Niemcy, USA, Turcja czy Wielka Brytania. W stosunku do zeszłego roku do grona wystawców dołączyły aż 66 nowe firmy.
W ciągu dwóch dni targi odwiedziło 14 735 osób (wejście na targi było rejestrowane). Wielu gości przyjechało z zagranicy: Austrii, Belgi, Białorusi, Czech, Egiptu, Estonii, Francji, Holandii, Indii, Litwy, Niemiec, Portugali, Słowacji, Ukrainy, i Włoch.
Podczas uroczystego otwarcia TSW 2019 już po raz szósty przyznane zostały Nagrody im. prof. Szczepana A. Pieniążka. Kapituła konkursu uhonorowała najbardziej innowacyjne i korzystne dla ogrodnictwa, środowiska i społeczeństwa produkty zgłoszone przez wystawców. W tegorocznej edycji konkursu decyzją kapituły nagrodzone zostały następujące firmy:
- Bio Killer - urządzenie do zwalczania szkodników w uprawach polowych - zgłoszony przez Agro Smart Lab Sp. z o.o.
- DryGair - zgłoszoną przez Brinkman Polska Sp. z o.o.
- Lampa LED COB PLATALUX – zgłoszona przez Plantalux Sp. z o.o.
Wszyscy członkowie Kapituły byli zgodni co do tego, że ta edycja konkursu obfitowała w ciekawe i godne uhonorowania produkty, dlatego postanowiła przyznać dwa wyróżnienia dla:
- Sortownicy Green Sort Vision – zgłoszonej przez Green Sort Sp. z o.o.
- Kendal Root biostymulator do stosowania doglebowego – zgłoszonego przez Valagro S.p.A.
Jak co roku bardzo ważną częścią TSW były konferencje branżowe, podczas których polscy i zagraniczni specjaliści wygłosili blisko 60 wykładów. Swoją wiedzą podzielili się zarówno wybitni naukowcy, jak i praktycy. Pierwszego dnia miały miejsce: V Sadownicze Forum Ekonomiczne, VI Konferencja Truskawkowa oraz konferencja o ekologii w ogrodnictwie.
W czwartek odbyły się konferencje: sadownicza, o warzywach polowych, na temat uprawy pod osłonami i konferencja pt. „Perspektywiczne gatunki w ogrodnictwie”. Łącznie wykładów wysłuchało blisko 3000 osób. Ponad 2000 osób skorzystało z wiedzy prelegentów, oglądając bezpośrednie transmisje wybranych wykładów przez Internet.
Organizator Targów Sadownictwa i Warzywnictwa – Oficyna Wydawnicza Oikos Sp. z o. o. – już dziś zaprasza na przyszłoroczne targi TSW 2020, które odbędą się w tej samej lokalizacji 9 i 10 stycznia 2020 roku.
na podstawie informacji z OIKOS: dr inż Sylwester Lipski
1 komentarze
Fajne targi, tylko z roku na rok coraz mniej fantów ;)