To nie koniec przymrozków. Noc z poniedziałku na wtorek będzie najchłodniejsza
Za nami dwie noce z przymrozkami na zachodzie i w centrum Polski. Sadownicy już liczą straty, wiadomo też, że ie wszędzie przetrzymał ochłodzenie kwitnący rzepak. Szkody trzeba zgłaszać do urzędów gmin!
Producenci rolni liczą straty w całej Europie zachodniej i centralnej. Przede wszystkim ucierpiały drzewa owocowe, które były w trakcie kwitnięcia. Ale nie tylko. Przed nami co najmniej jeszcze jedna bardzo chłodna noc, choć zawsze najzimniej jest o świcie. Nietypowe jest to, że przymrozki dotknęły przede wszystkim Polskę zachodnią i północno-zachodnią.
O przymrozkach toczy się dyskusja na naszym Forum.
- Okolice Opatowa, najzimniejszy przymrozek NARAZIE był nad ranem 17.04 / zależy od stanowiska od -3 do -1.5. Kolejne poranki łącznie z dzisiejszym okolice 0 . Aktualnie według prognoz przymrozki będą obejmowały zachód Polski. Centrum/Wschód raczej już po wszystkim - napisał na forum Rafał z woj. świętokrzyskiego.
- Głowno -3 i suchy mróz poprzednio - 4 - pisze użytkownik Krokodyl relacjonując dzisiejszy poranek.
Pszczelarze zwracają uwagę, że ta sytuacja ich nie dziwi. Choć w połowie kwietnia drzewa obsypane były kwiatami, to pszczół było mało - one wiedziały, że to jeszcze nie pora. Producenci wiedzą także, że przymrozki w kwietniu nie są niczym nadzwyczajnym - to raczej przyroda obudziła się w tym roku zbyt wcześnie.
Na portalach społecznościowych można znaleźć sporo relacji o tym, ze mróz poczynił spustoszeniw w cełaj Europie zachodniej i środkowej. Będą problemy z owocami w centralnej Serbii, na Bałkanach, w Niemczech i na Wyspach Brytyjskich. A przed nami jeszcze najchłodniejsza w kwietniu noc.
IMGW wydał alerty pogodowe związane z przymrozkami w nocy z poniedziałku na wtorek dla większej części Polski. W prognozie pogody na najbliższą noc czytamy:
- W nocy na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na północy i na południowo-wschodnich krańcach zachmurzenie umiarkowane i duże. W północnej połowie kraju oraz w obszarach podgórskich Karpat początkowo przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem oraz lokalnie śniegu. Lokalnie mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od -4°C do -1°C, tylko nad morzem miejscami około 1°C. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą zachodniego - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Prognozy nie są optymistyczne. Jak podł Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej następny tydzień ma być znacznie cieplejszy z temperaturami przekraczającymi 20 stopni Celsjusza, ale... kolejny tydzień od 6 do 12 maja ma być chłodniejszy niż zazwyczaj i doi końca maja wiekszego ciepła nie widać na horyzoncie.
0 komentarze