Zboże droższe w UE czy w Polsce?
Na rynku unijnym widać lekkie odbicie cen zbóż. W ostatnim czasie średnie ceny pszenicy i jęczmienia wzrosły, a ceny kukurydzy spadły. Czy średnie ceny unijne są wyższe niż te oferowane w Polsce za zboża podstawowe?
Sprawę przeanalizowało Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
W tygodniu 28 października – 3 listopada przeciętna cena pszenicy konsumpcyjnej na rynku unijnym wyniosła 214 EUR/t (924 zł/t), o 1% mniej niż tydzień wcześniej, ale o ponad 1% więcej niż przed miesiącem. Jednocześnie cena tego zboża była o 3% niższa niż przed rokiem.
- W Polsce cena pszenicy konsumpcyjnej wyrażona w walucie unijnej była zbliżona do średniej w Unii Europejskiej i kształtowała się na poziomie 214 EUR/t. Była ona m.in. o 5% wyższa niż w Czechach i o 27% wyższa niż na Węgrzech, ale o 7% niższa niż w Niemczech i o 5% niższa niż we Francji - poinformował KOWR.
Za jęczmień paszowy na obszarze UE płacono średnio 190 EUR/t(823 zł/t). Cena tego zboża była o 1% niższa niż w poprzednim tygodniu, ale o 1% wyższa niż przed miesiącem. W porównaniu z cenami sprzed roku zboże to było o 4% tańsze. Krajowa cena jęczmienia wyrażona w walucie unijnej (172 EUR/t) była o 10% niższa od średniej w UE. Za zboże to płacono m.in. o 1% więcej niż w Rumunii i na Węgrzech, ale o 12% mniej niż w Niemczech i o 13% mniej niż we Francji.
Najnowsze ogłoszenia z kategorii: Giełda Zbożowa
-
Mytarka
Mam 500 ton pszenicy twardej durum z dostawą do...
-
Iwaniska
Agroiw Sp. z o.o. Skup zboża - pszenica...
-
województwo wielkopolskie
KUPIĘ KUKURYDZĘ ODBIÓR CAŁA POLSKA MIN 25T...
-
województwo świętokrzyskie
KUPIĘ KUKURYDZĘ ODBIÓR CAŁA POLSKA MIN 25 T...
Przeciętna cena kukurydzy w UE wyniosła 213 EUR/t (920 zł/t). Cena tego zboża była o 1% wyższa niż tydzień wcześniej i o 3,5 % wyższa niż przed miesiącem. Jednocześnie ziarno to było o 1% droższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Krajowa cena kukurydzy wyrażona w walucie unijnej była najniższa w UE i wyniosła 187 EUR/t (o 12% niższa niż średnio w UE). Cena ta kształtowała się na poziomie o 3% niższym niż na Węgrzech, o 4,5% niższym niż na Słowacji, o 11% niższym niż we Francji i o 15,5% niższymniż w Niemczech.
źródło: KOWR
1 komentarze
Tu czy tam ceny oferowane są poniżej krytyki. Pośrednicy nabijają kabzę. Ceny chleba rosną od kilku lat a ceny zbóż spadły do poziomu sprzed lat. Jakim cudem dem?