W ostatnim tygodniu lipca zboże taniało
Zwiększona podaż ziarna do skupu skutkowała w ostatnim tygodniu lipca obniżką cen monitorowanych zbóż. Skala spadku nie była jednak duża.
W okresie żniw zazwyczaj zboża tanieją, ale obecna sytuacja wzbudza sporą niepewność co do plonów na terenie Ukrainy. Dlatego też, zdaniem analityków z Biura Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, popyt na zboże z UE się utrzymuje, a spadki cen są niewielkie.
W zakładach zbożowych objętych monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 25–31 lipca 2022 r. za pszenicę konsumpcyjną płacono średnio 1 508 zł/t, o 3% mniej niż tydzień wcześniej. Było to o 10% mniej niż przed miesiącem, ale o 80% więcej niż przed rokiem.
Średnia cena zakupu żyta konsumpcyjnego ukształtowała się na poziomie 1 188 zł/t, o 2% niższym niż w poprzednim tygodniu i o 11% niższym niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie zboże to było o 90% droższe niż w porównywalnym okresie 2021 r.
Najnowsze ogłoszenia z kategorii: Giełda Zbożowa
-
województwo zachodniopomorskie
Witam serdecznie kupię kukurydzę ekologiczną...
-
województwo pomorskie
Witam serdecznie kupię kukurydzę ekologiczną...
-
województwo lubuskie
Witam serdecznie kupię kukurydzę ekologiczną...
-
województwo lubelskie
Firma MICHAŁEK zakupi cało samochodowe ilości.....
Za jęczmień paszowy uzyskiwano 1 252 zł/t wobec 1 253 zł/t tydzień wcześniej. Cena tego zboża była o 7% niższa od notowanej przed miesiącem, ale o 74% wyższa niż rok wcześniej.
Za pszenżyto przeciętnie płacono 1 271 zł/t, o 4% mniej niż tydzień wcześniej i o 12,5% mniej niż przed miesiącem. Jednocześnie cena ta była o 74% wyższa niż przed rokiem.
Przeciętna cena owsa konsumpcyjnego wyniosła 1 155 zł/t i była o 2% niższa niż przed tygodniem, ale dwukrotnie wyższa niż w analogicznym okresie 2021 r.
Kukurydzę średnio w kraju kupowano po 1 428 zł/t wobec 1 432 zł/t w poprzednim tygodniu. W porównaniu z notowaniami sprzed miesiąca i roku zboże to było droższe odpowiednio o 3% i 39%.
- W ujęciu regionalnym średnie ceny zakupu zbóż są najwyższe w makroregionie północno-zachodnim w kraju (z wyjątkiem kukurydzy, która jest nieznacznie droższa w makroregionie centralno-wschodnim). Tendencja ta ma związek z potencjalnie łatwiejszym dostępem do eksportu zbóż z makroregionu północno-zachodniego poprzez porty morskie oraz granicę z Niemcami - poinformował KOWR.
1 komentarze
No co Wy? To nie tak, że w żniwa zawsze tanieje? :D