Wahania cen na rynku zbóż
W zakładach zbożowych objętych monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 19–25 września ceny zbóż niewiele różniły się od tych, sprzed tygodnia. Podobnie dzieje się już od czasu sprzedaży zboża z tegorocznych zbiorów - korekty są niewielkie
Jak poinformowało Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, za pszenicę konsumpcyjną płacono średnio 1 516 zł/t. Było to o 0,5% więcej niż tydzień wcześniej, ale o 1% mniej niż przed miesiącem. Jednocześnie cena tego zboża była o 51% wyższa niż przed rokiem.
Przeciętna cena żyta konsumpcyjnego, tak jak tydzień wcześniej, wyniosła 1 216 zł/t. Zboże to było o 1,5% tańsze niż przed miesiącem, ale o 48% droższe niż rok wcześniej.
Średnia cena zakupu jęczmienia paszowego wyniosła 1 300 zł/t i była o 0,5% niższa niż przed tygodniem, ale o 1% wyższa niż przed miesiącem. W porównaniu z notowaniem sprzed roku jęczmień paszowy był droższy o 50%.
Za pszenżyto średnio w kraju uzyskiwano 1 344 zł/t wobec 1 345 zł/t tydzień wcześniej.Zboże to było o 1% droższe niż przed miesiącem i o 51% droższe niż przed rokiem.
Owies konsumpcyjny przeciętnie kupowano po 1 259 zł/t. Zboże to było o 1% droższe niż przed tygodniem i o 3% droższe niż przed miesiącem. W porównaniu z notowaniem sprzed roku owies był droższy o 89%.
Za kukurydzę przeciętnie uzyskiwano 1 412 zł/t, o 1% taniej niż tydzień wcześniej i przed miesiącem. Cena tego zboża była jednak o 27% wyższa niż przed rokiem.
Najnowsze ogłoszenia z kategorii: Giełda Zbożowa
W ujęciu regionalnym średnie ceny zakupu pszenicy konsumpcyjnej i kukurydzy w kraju były najwyższe w makroregionie północno-zachodnim. Natomiast za żyto konsumpcyjne i jęczmień paszowy płacono najwięcej w makroregionie południowym.
źródło: KOWR
0 komentarze