Ważne! Konsultacje publiczne prawa o Roślinnym Materiale Rozmnożeniowym
Do 24 października można składać uwagi do projektu nowego prawa o Roślinnym Materiale Rozmnożeniowym. Ogólnym celem tej inicjatywy jest zapewnienie wszystkim rodzajom użytkowników PRM wysokiej jakości i różnorodności wyboru, dostosowanych do obecnych i przyszłych przewidywanych warunków klimatycznych, co z kolei przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, ochrony różnorodności biologicznej i odtworzenia ekosystemów leśnych
Jak poinformowały instytucje unijne, nowe prawo ma regulować dostępność i dostęp do odmian i materiału kategorii bazowy charakteryzujących się lepszymi właściwościami pod względem zrównoważonego rozwoju są niezbędne do poprawy zrównoważoności dzięki zapewnieniu stabilności plonów produkcji rolnej i produktywności ekosystemów leśnych. W szczególności:
- zwiększenie przejrzystości i spójności ram prawnych dzięki uproszczeniu,doprecyzowaniu i zharmonizowaniu podstawowych przepisów przedstawionych w nowoczesnej formie prawnej;
- umożliwienie wykorzystania nowych osiągnięć naukowych i technicznych;
- zapewnienie dostępności PRM dostosowanego do przyszłych wyzwań;
- propagowanie ochrony i zrównoważonego stosowania zasobów genetycznych roślin i lasów;
- harmonizację ram urzędowych kontroli PRM;
- zwiększenie spójności przepisów dotyczących PRM z przepisami dotyczącymi zdrowia roślin
- Ze względu na to, że nacisk w przepisach początkowo położono na wydajność, istnieją ograniczone możliwości sprostania wyzwaniom związanym ze zrównoważonym rozwojem, przystosowaniem się do zmiany klimatu i różnorodnością biologiczną. Ocena nowych odmian pod kątem cech, które mogą przyczynić się do zrównoważonej produkcji, jest ograniczona - informuje Komisja Europejska w dokumencie streszczającym skutki wprowadzania nowego prawa. - Inicjatywa powinna zapewnić wszystkim rodzajom użytkowników PRM/L(leśnego)MR wysoką jakość tego materiału i różnorodność wyboru oraz zapewnić równe warunki działania podmiotom w całej UE. Powinna ona przyczynić się do stabilności plonów produkcji rolnej i produktywności ekosystemów leśnych w obecnych i przyszłych przewidywanych warunkach klimatycznych. Inicjatywa powinna zharmonizować kontrole urzędowe, poprawić spójność z przepisami dotyczącymi zdrowia roślin i umożliwić wykorzystanie nowych osiągnięć naukowych i technicznych. Powinna ponadto ułatwiać rejestrację odmian ekologicznych oraz propagować ochronę i zrównoważone stosowanie zasobów genetycznych roślin i lasów.
Warto zwrócić uwagę na próby przygotowywania nowego prawa w zakresie roślin uprawnych tym bardziej, że całkiem niedawno konsultowane były tak zwane Nowe Techniki Genomowe, o których pisaliśmy TUTAJ>>>KLIK. Dokumenty przygotowywane przez instytucje unijne są trudne do czytania, ale warto to robić, bo pośpieszna zmiana prawa przed wyborami do Parlamentu Europejskiego powinna nam wszystkich niepokoić.
Uwagi, wnioski i opinie można składać do 24 października 2023 r. drogą elektroniczną na adres: kancelaria@minrol.gov.pl.
Wniosek_dotyczący_rozporządzenia.pdf
Załącznik.pdf 0.40MB
Streszczenie_oceny_skutków.pdf 0.23MB
1 komentarze
I tak zrobią co im koncerny nakażą :(