WIR: rejestrować jedną kurę czy nie? Oto jest pytanie...
Wielkopolska Izba Rolnicza alarmuje, że zalecenia dotyczące braku rejestracji niewielkich przydomowych stad drobiu pozostały tylko... zaleceniami. Prawo nie zostało zmienione, a obowiązek rejestracji nawet jednej kury wszedł w życie.
- Od czasu ukazania się komunikatu Ministerstwa Rolnictwa z dnia 17 lutego, informującego o tym, że osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby, nie muszą go rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, nie poinformowano o zmianie przepisów w tym zakresie. Jeżeli prawo nie zostanie w najbliższym czasie zmienione posiadaczom drobiu grożą sankcje dotyczące niespełnienia wymogu rejestracji stada drobiu u Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz w ARiMR - poinformowała WIR.
WIR zwróciło się o wprowadzenie zmian legislacyjnych oraz przeprowadzenie kampanii informacyjnej wyjaśniającej w czytelny sposób, które podmioty podlegają zwolnieniu w odniesieniu do rejestracji i zatwierdzania zakładów drobiu.
- Poinformowaliśmy także, że podmioty prowadzące zakład drobiu, które chcą zarejestrować swoje stada drobiu w aplikacji IRZ zgłaszają problemy z dokonaniem tych formalności, leżące po stronie wadliwego systemu informatycznego i zawnioskowaliśmy o przesunięcie terminu obowiązku zgłoszenia stad drobiu do Krajowej Bazy Danych ARiMR - dodaje wielkopolski samorząd rolniczy.
Izba zgłosiła potrzebę szybkiej interwencji do Krajowej Rady Izb Rolniczych,
Rolnikom w obecnej sytuacji mogą grozić wysokie sankcje pieniężne.
Ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt nakłada rejestracje nawet pojedynczej sztuki drobiu. W lutym w tej sprawie interweniowała Krajowa Rada Izb Rolniczych. Po interwencji na stronie ministerstwa rolnictwa mogliśmy przeczytać:
- Osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby, nie muszą go rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - poinformowało ministerstwo rolnictwa. - Do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów MRiRW zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu.
O sprawie poinformował także 17 lutego minister Kowalczyk w mediach społecznościowych.
- Jako minister rolnictwa na bieżąco śledzę i analizuję problemy rolników. Dlatego zdecydowałem o podjęciu działań, które pozwolą utrzymywać drób na własne potrzeby bez rejestracji u lek. weterynarii i w #ARiMR. @MRiRW_GOV_PL pracuje nad odstępstwem od rozporządzenia unijnego - poinformował Kowalczyk.
Jednak słowa te pozostały tylko zapowiedzią, a restrykcyjne przepisy właśnie weszły w życie.
1 komentarze
I tak to jest, prawo klepneli, reszta niech się martwi