Wykorzystanie dronów w rolnictwie stanie się codziennością
Wbrew pozorom to ważna informacja. Czas pandemii jest wykorzystywany do przemian jakie niesie kolejna rewolucja technologiczna. Drony w rolnictwie można wykorzystywać na wiele sposobów, z pożytkiem dla upraw, ale także do kontroli wszystkiego, co się tylko da.
ak poinformowało ministerstwo rolnictwa, w czwartek podpisany został list intencyjny o współdziałaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w sprawie wykorzystania w rolnictwie bezzałogowych statków powietrznych (BSP).
Do czego mogą być wykorzystane drony w rolnictwie? Skorzystajmy z przytoczonych przez ministerstwo przykładów:
- Potencjalne zastosowanie dronów w rolnictwie dotyczy m.in. rolnictwa precyzyjnego, które wymaga najnowszych i możliwie najdokładniejszych technik pomiarowych.
- Ponadto te bezzałogowe statki powietrzne mogą być przydatne w uprawach roślin, gdyż dzięki nim gospodarstwo może ograniczać koszty uprawy, przy jednoczesnym zwiększeniu plonów, a co za tym idzie także i zysku.
- Drony pozwalają również na tworzenie map, które będą pokazywały znormalizowany różnicowy wskaźnik wegetacji danego plonu, dzięki któremu będziemy znali kondycję uprawianych roślin oraz poznamy ich dobowy cykl aktywności.
- Rozwój technologii obserwacyjnej i rozwój technologii konstrukcyjnej dronów pozwala na szerokie zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych w wielu dziedzinach życia. W szczególności tam, gdzie jest utrudniony dostęp obserwacyjny. Obecnie BSP mają zastosowanie w celach badawczych, naukowych, transportowych, sportowych czy też reklamowych. Obecnie drony w dużej mierze są wykorzystywane do analiz geoprzestrzennych, jak i do monitorowania zagrożeń, np. SMOG, czy powodzie wielkoobszarowe.
Warto zauważyć, że w ciągu półtora roku nadeszła praktycznie nowa epoka w rolnictwie: znakowania żywności, śledzenia łańcuchów dostaw i... sprawdzania producentów pod kątem wykorzystywanych środków ochrony roślin. Stuprocentowa cyfryzacja rolnictwa puka do wrót naszych budynków gospodarczych.
0 komentarze