Zasady bezpiecznych transakcji za pośrednictwem IGRiT.pl
Coraz rzadziej sprzedajemy i kupujemy otrzymując na miejscu zapłatę zapłatę za towar. W czasach handlu za pośrednictwem Internetu bezpieczeństwo transakcji jest dla nas najważniejsze. Dla wszystkich kupujących i sprzedających przygotowaliśmy kilka porad, które mogą jeszcze dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji. Zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem
Przypominamy, że ogłoszenia powinny być prawdziwe i informować o wszystkich zaletach, ale i wadach towaru. Warto też podać oczekiwaną lub oferowaną cenę, co ułatwi dogadanie się z kontrahentem.
Jeśli jesteś sprzedającym:
Nie oddawaj lub wysyłaj towaru jeśli nie potrafisz zweryfikować wiarygodności kontrahenta i nie otrzymałeś jeszcze za towar zapłaty. Nawet jeśli już wcześniej miałeś styczność z danym kontrahentem i poprzednie transakcje przebegały bez zarzutu zalecamy dostarczanie towaru po przynajmniej częściowej zapłacie tak aby w razie nagłej niewpyłacalności kontrahenta nie zostać zupełnie ,,na lodzie''. Nie zalecamy wysłania i udostępniania żadnych poufnych danych osobowych, które nie są niezbędne do przeprowadzenia transakcji (np. kopii dowodu osobistego, itp.) Sprawdź dane kupującego typu KRS, NIP itp.
Jeśli jesteś kupującym:
Przed kupnem zalecamy obejrzenie osobiste towaru lub przez zaufanego pośrednika czy znajomego. Przed wysłaniem lub zapłatą upewnij się, że towar spełnia Twoje wymogi i jest gotowy do odbioru (lub nawet już załadowany). Zachowaj ostrożność jeśli cena jest wyjątkowo okazyjna lub sprzedający deklaruje, że zrobi wszystko aby sprzedać. Sprawdź dane sprzedającego typu KRS, NIP itp. jak również jeśli masz wątpliwości podpytaj się na naszym forum dyskusyjnym.
Dzisięć przykazań bezpiecznego handlu
Wszystkie te zalecenia w kliku zdaniach znajdziemy w Dekalogu bezpiecznej transakcji, który na naszym forum umieściła wspólpracująca z nami firma SOLTUM.
1. Sprawdź komentarze na popularnych forach opiniotwórczych. Najprościej to zrobić wpisując w google prostą frazę: „nazwa kontrahenta opinie”
2. Zobacz od kiedy Twój klient jest na rynku. Jeśli jest nim jednoosobowa działalność gospodarcza/gospodarstwo rolne sprawdzisz to tutaj. Jeśli natomiast masz do czynienia ze spółką kliknij tutaj
3. Sprawdzenie, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT tutaj
4. Pełny wyciąg z KRS o spółkach można pobrać na stronie KRS
5. Spółki prawa handlowego mają obowiązek publikowania corocznych sprawozdań finansowych. Są one do pobrania pod tym linkiem: klik
6. Ciekawym narzędziem do weryfikacji powiązań spółek z innymi podmiotami jest strona www.rejestr.io
7. Aktualny status zadłużania można sprawdzić za pośrednictwem Biura Informacji Gospodarczej. Tam niestety informacje są płatne, ale dla osób często nawiązujących współpracę z nowymi klientami jest to bardzo przydatne narzędzie. Mamy kilka BIGów: BIG Infomonitor, KRD, ERIF, KBIG, KIDT
8. Zaproponuj współpracę za gotówkę. Nie znacie się, dlaczego masz kredytować osobę z którą nigdy nie współpracowałeś już przy pierwszej transakcji?
9. Jeśli nie ma takiej możliwości poproś potencjalnego kontrahenta o podpisanie weksla in blanco. Dzięki temu przy ewentualnym braku płatności niemalże od razu będziesz mógł uzyskać nakaz zapłaty i przekierować sprawę do komornika.
10. Przydatnym narzędziem mającym na celu zmobilizowanie klienta do opłacenia faktury, jest monitorowanie go o współpracy z firmą zajmującą się windykacją, np. nadrukowywanie pieczęci prewencyjnych na fakturach.
Od nas dodamy jeszcze jedną podpowiedż: zawsze warto sprawdzić kontrahenta na naszym forum dyskusyjnym, zapytaj więc, czy ktoś zna firmę z którą planujesz transakcję.
Na co szczególnie uważać?
Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności jeśli sprzedający lub kupujący unika podania adresu, jak również kontaktu osobistego.
Zwróć uwagę jeśli ogłoszeniodawca nie jest z Polski, a w szczególności jeśli planuje zapłacić za towar dopiero w swoim kraju setki kilometrów od granic Polski lub też cena za towar jest niezwykle okazyjna.
Jak postępować w przypadku oszustwa?
Zgłoś na posterunku policji zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Zapisz wszelkie dane dotyczace ogłoszenie - przede wszystkim czas nadania i treść, tak abyś móg to podać odpowednim służbom. Podanie tych danych ułatwi późniejszą lokalizację ogłoszenia i przesłanie wszelkich danych dodatkowych (np. numeru IP) tymże służbom.
Życzymy wszystkim udanych transakcji!
0 komentarze