Zboża w większości w górę!
W ostatnim tygodniu października 2022 r. na rynku krajowym przeważały wzrosty monitorowanych cen zbóż. Wzrosty nie były duże, ale nadal utrzymuje się znacząca różnica między tegorocznymi cenami,a cenami zbóż sprzed roku.
Jak poinformowało Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, W dniach 24–30.10.2022 r. według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW za pszenicę konsumpcyjną płacono średnio 1 603 zł/t, nieznacznie (o 0,3%) więcej niż w poprzednim tygodniu i o 5% więcej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie cena tego ziarna była o 45% wyższa niż przed rokiem.
Przeciętna cena żyta konsumpcyjnego w kraju wyniosła 1 234 zł/t i była o około 1% wyższa niż tydzień wcześniej i przed miesiącem. W porównaniu z notowaniami sprzed roku cena ta była o 38% wyższa.
Średnia cena zakupu jęczmienia paszowego, kształtowała się na poziomie 1 340 zł/t. Zboże to było jednak o 2,5% droższe niż przed miesiącem i o 46% droższe niż przed rokiem.
Za pszenżyto płacono przeciętnie 1 382 zł/t, o 1% więcej niż przed tygodniem i o 2% więcej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie ziarno to było o 44% droższe niż przed rokiem.
Owies konsumpcyjny średnio w kraju kupowano po 1 319 zł/t. Zboże to było o 1% droższe niż przed tygodniem i o 3% droższe niż przed miesiącem. Cena tego zboża była o 56% wyższa niż w porównywalnym okresie 2021 r.
Za kukurydzę „suchą” przeciętnie uzyskiwano 1 437 zł/t, nieznacznie (o 0,3%) więcej niż tydzień wcześniej i o 1% więcej niż przed miesiącem. W tym czasie za kukurydzę „mokrą” średnio płacono 931 zł/t, o 2,5% drożej niż przed tygodniem i o 21% drożej niż miesiąc wcześniej. W porównaniu z notowaniem sprzed roku kukurydza w obu przypadkach była droższa o 50%.
Najnowsze ogłoszenia z kategorii: Giełda Zbożowa
-
Michałkowo
Omłot 2024 Nie pryskana ścięta wysuszona i.....
-
Siedlce
kupię jęczmień oraz inne zboża z odbiorem z...
-
województwo warmińsko-mazurskie
Kupię pszenicę ekologiczną oraz inne zboża z...
-
Siennica
Pszenżyto kupię odbiór własnym transportem...
W ujęciu regionalnym średnie ceny zakupu pszenicy konsumpcyjnej i żyta konsumpcyjnego były najwyższe w makroregionie południowym, a jęczmienia paszowego ukształtowały się na zbliżonym poziomie zarówno w makroregionie północno- zachodnim, jak i centralno-wschodnim. Natomiast za kukurydzę płacono najwięcej w makroregionie północno-zachodnim.
Powróćmy jeszcze na chwilę do cen bieżących i tych, sprzed roku ale w rzepaku. Tu sytuacja jest zupełnie inna. Okazuje się, że cena rzepaku z końca października niemal zrównała się z ceną sprzed roku. W zakłądach ministorowanych przez Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniu 30 października 2022 roku cena rzepaku wyniosła średnio 3141 zł/t i jest to zaledwie o 1,1% więcej niż przed rokiem, kiedy to 31 października 2021 r. średnia cena rzepaku wyniosła 3107 zł/t.
źródło: KOWR, ZintegrowanySystem Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW
1 komentarze
I dobrze! Tak trzymać! :D Ja jeszcze trzymię :D