Zerowy VAT na żywność tylko do końca marca
Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużaniu po 31.03.2024 roku okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze. Powodem tej decyzji jest malejąca inflacja. Z wyliczeń ministerstwa wynika, że teraz inflacja jest znacznie niższa.
- Obniżona stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze obowiązuje od 01.02.2022 roku. Została wprowadzona przy odczycie inflacji za styczeń 2022 roku na poziomie 9,2% (r/r) - przypomniało biuro prasowe Ministerstwa Finansów. - Według wstępnych danych GUS inflacja w styczniu br. obniżyła się do 3,9% (r/r) i było to najniższe tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w tym ujęciu od marca 2021 r. Wyraźnie spadło także roczne tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych – do 4,9% w styczniu br. (tj. najniżej od września 2021 r.).
Jak dodano w komunikacie, szacuje się, że w lutym i marcu br. zarówno inflacja (r/r) jak i tempo wzrostu cen żywności (r/r) utrzymają się w tendencji spadkowej. Niższej dynamice cen żywności będą sprzyjać spadkowe tendencje cen na światowych rynkach rolnych, a także silny efekt bazy, wynikający z wysokiego wzrostu cen żywności przed rokiem.
Przypomnijmy, ze stawka 0% VAT na żywność obejmowała produkty podstawowe, najczęściej nieprzetworzone, takie jak owoce, warzywa, mięso, produkty mleczne oraz produkty zbożowe. Handlowcy są przekonani, że powrót do stawki 5% VAT na żywność spowoduje wzrost cen żywności. Jeśli ceny netto zostaną utrzymane podwyżka ceny detalicznej o 5% będzie niejako automatyczna.
0 komentarze