2 tydzień listopada'22 - niewielkie wahania cen na rynku zbóż
W dniach 7–13.11.2022 r. nie było stałego trendu na zbożowym rynku. Część zbóż zyskiwała na wartości, część traciła. Pojawiają się jednak głosy z Lubelszczyzny, że tam ceny zbóż znacznie się obniżyły. Oficjalne dane pokazują jednak, że od kilku miesięcy ustabilizowały się ceny zbóż prawie na tym samym poziomie.
- Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa poinformowało na bazie danych z zakładów zbożowych objętych monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, że w drugim tygodniu listopada pszenicę konsumpcyjną kupowano przeciętnie po 1 591 zł/t, nieznacznie (o 0,4%) drożej niż tydzień wcześniej. Zboże to było minimalnie tańsze (o 0,1%) niż przed miesiącem. W porównaniu z notowaniem sprzed roku pszenica była droższa o 33%.
- Przeciętna cena żyta konsumpcyjnego wyniosła 1 237 zł/t, o 1% mniej niż przed tygodniem. Cena ta była o 1% wyższa niż przed miesiącem oraz o 31,5 wyższa niż rok wcześniej.
- Średnia cena zakupu jęczmienia paszowego ukształtowała się na poziomie 1 351 zł/t, o 1% wyższym niż tydzień wcześniej. Cena ta była o 2% wyższa niż przed miesiącem i o 37% wyższa niż w porównywalnym okresie roku 2021.
- Za pszenżyto średnio w kraju uzyskiwano 1 389 zł/t wobec 1 387 zł/t w poprzednim tygodniu. Zboże to było o 3% droższe niż przed miesiącem i o 38% droższe niż przed rokiem.
- Owies konsumpcyjny przeciętnie kupowano po 1 322 zł/t. Zboże to było nieznacznie (o 0,2%) tańsze niż przed tygodniem, ale o 2% droższe niż przed miesiącem. W porównaniu z notowaniem sprzed roku owies był droższy o 49%.
- Za kukurydzę przeciętnie uzyskiwano 1 417 zł/t, o 1% mniej niż tydzień i miesiąc wcześniej, ale o 44% więcej niż przed rokiem.
W ujęciu regionalnym średnie ceny zakupu pszenicy konsumpcyjnej i żyta konsumpcyjnego są najwyższe w makroregionie południowym. W przypadku jęczmienia paszowego i kukurydzy średnie ceny zakupu są najwyższe w makroregionie centralno-wschodnim.
Lubelska Izba Rolnicza zwraca jednak uwagę na fakt, o którym informują producenci rolni z Lubelszczyzny: ceny zbóż spadają. Samorząd rolniczy poinformował, że otrzymał z terenów przygranicznych wiele sygnałów dotyczących znacznego spadku cen skupu kukurydzy, zbóż i rzepaku. Zdaniem rolników spadki cen spowodowane są nadmiernym i niekontrolowanym importem zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy.
Najnowsze ogłoszenia z kategorii: Giełda Zbożowa
-
województwo lubuskie
Skup zbóż, roślin strączkowych i oleistych...
-
Piła
Skup zbóż, roślin strączkowych i oleistych...
-
województwo lubuskie
Skup zbóż, roślin strączkowych i oleistych...
-
Łuków
Skup zboża paszowego mokrego ze siedzia...
Warto także zwrócić uwagę na fakt, że w 2021 roku obserwowaliśmy szybki wzrost cen zbóż w nieprzerwanym trendzie od sierpnia do grudnia 2021. W tym roku od sierpnia cena pszenicy konsumpcyjnej, ale także pozostałych zbóż ulega tylko niewielkim wahaniom.
1 komentarze
Z tą lubelszczyzną to nie dziwi nic, czekać tylko aż się na całą Polskę rozleje