400 tysięcy hektarów objętych normą GAEC 2!
Opublikowany został projekt rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie torfowisk i obszarów podmokłych objętych normą GAEC 2. Okazuje się, że przepisy w nim zawarte dotyczą aż 400 tysięcy hektarów użytków rolnych.

W projekcie rozporządzenia czytamy, że do torfowisk i obszarów podmokłych objętych normą GAEC 2, zalicza się:
- grunty orne,
- trwałe użytki zielone – o zawartości materii organicznej wynoszącej co najmniej 40 % suchej masy gleby w warstwie o miąższości wynoszącej co najmniej 40 cm.
Obszary te zostały wyznaczone w oparciu o wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy (IUNG-PIB), które potwierdziły, że gleba spełnia przyjęte kryterium miąższości, jeśli w co najmniej 40- centymetrowej warstwie występuje odpowiednia zawartość materii organicznej (co najmniej 40 % suchej masy gleby), niezależnie na jakiej głębokości jest położona ta warstwa. Grunty spełniające wymogi będą widoczne we wniosku geoprzestrzennym określonym w art. 61 ust. 1 ustawy o Planie Strategicznym i będą objęte warstwami cyfrowymi zawartymi w systemach informatycznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Łączna powierzchnia wyznaczonych obszarów do objęcia normą GAEC 2 na terenach użytkowanych rolniczo wynosi ok. 399,9 tys. ha.
Rozporządzenie ma wejść w życie w dniu 15 marca, kiedy to rozpoczyna się nabór wniosków o przyznanie płatności, w tym m.in. płatności bezpośrednich
Co oznacza wprowadzenie Normy GAEC 2 na 400 tysiącach hektarów? Otóż zgodnie z projektem rozporządzenia w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania w przypadku gdy torfowiska i obszary podmokłe stanowią trwałe użytki zielone:
- nie przekształca się ich i nie zaoruje się ich, z wyłączeniem możliwości wykonania zabiegu renowacji z zastosowaniem płytkiej uprawy gleby i podsiewu nie częściej niż raz na 4 lata,
- nie wydobywa się z nich torfu,
- nie buduje się na nich oraz nie odnawia się na nich rowów i instalacji drenujących do odwadniania lub odprowadzania wody z terenu;
W przypadku, gdy są to grunty orne:
- nie zaoruje się ich,
- nie wydobywa się z nich torfu,
- nie buduje się na nich oraz nie odnawia się na nich rowów i instalacji drenujących do odwadniania lub odprowadzania wody z terenu.”
0 komentarze