8% gruntów wyłączonych przez odbudowę ekosystemów rolniczych?
Ministrowie rolnictwa krajów unijnych dyskutowali wczoraj o odbudowie ekosystemów rolniczych. To określenie jest częścią Europejskiego Zielonego Ładu. Rok temu Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law). Teraz omawiane są prawdopodobne skutki tego prawa. W grudniu 2020 roku premierzy państw Unii Europejskiej, w tym Polski, poparli zaproponowany przez KE cel redukcji emisji netto o co najmniej 55% do 2030 r. czyli tak zwane ,,Fit for 55''
- Realizacja celów dotyczących odbudowy ekosystemów rolniczych może przyczynić się do ograniczenia produkcji rolnej. W Polsce mogłoby to oznaczać wyłączenie z produkcji rolnej nawet ok. 700 tys. ha i straty w sektorze rolnym wynoszące niemal 2,4 mld zł - poinformował w mediach społecznościowych minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Minister rolnictwa dodał także, że przyjęcie rozporządzenia w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych razem z wymogami warunkowości może doprowadzić do sytuacji, że w Polsce aż 8% gruntów rolnych zostanie wyłączonych z produkcji rolnej.
Europejski Zielony Ład określa ramy do odtworzenia ekosystemów rolnych. Jak czytamy na stronach Rady Europy: Wydajność rolnictwa zależy nie tylko od owadów zapylających, ale również od prawidłowo funkcjonujących ekosystemów. Możliwości produkcji żywności przez zubożoną glebę i zdegradowane ekosystemy rolne są bardziej ograniczone. Obecnie degradacja gleby dotyczy aż 73% gruntów rolnych.
Przypominamy, że Komisja Europejska przyjęła pakiet wniosków ustawodawczych mających dostosować unijną politykę klimatyczną, energetyczną, transportową i podatkową na potrzeby realizacji celu, jakim jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych netto do 2030 r. o co najmniej 55% w porównaniu z poziomem z 1990 r. Wszystkie 27 państw członkowskich, w tym Polska, zobowiązało się do przekształcenia UE w pierwszy kontynent neutralny dla klimatu do 2050 r.
W grudniu 2020 roku premierzy państw Unii Europejskiej, w tym Polski, poparli zaproponowany przez KE cel redukcji emisji netto o co najmniej 55% do 2030 r. czyli tak zwane ,,Fit for 55'' - ,,Gotowi na 55''.
2 komentarze
Kolo mnie płynie rzeczka . W górze rzeki dotowano czyszczenie rowów i płynie wartki strumieni. Koło mnie bobry zbudowały tamę i zrobiło się ogromne rozlewisko. Jestem zdania, że jak ma się regulować to wszystko albo nie tykać niczego. Bo tak czy inaczej dobrze nie będzie.
Jest jakaś mapa gdzie i co?