Będzie miliard złotych dla rolników mających kłopoty przez COVID?
Uchwalanie trwa... ale ministerstwo rolnictwa przewiduje, że o taką pomoc może starać się ok. 180 tys. gospodarstw. Planuje się, że taki nabór może być już ogłoszony pod koniec sierpnia i potrwa 14-30 dni. Na razie uchwała poszła do drugiego czytania.
Dziś Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zadecydowała o dalszym procedowaniu ustawy ws. pomocy rolnikom, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku epidemią koronowirusa. Na pomoc będzie przeznaczone ponad 1 mld zł.
Komisja rozpatrywała w czwartek rządowy projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Nie wniesiono poprawek do projektu.
- Nowelizacja polega na wprowadzeniu przepisów, które pozwoliłyby na udzielenie pomocy najbardziej poszkodowanym przedsiębiorcom i rolnikom w wyniku epidemii COVID-19 - poinformował wiceminister rolnictwa Jan Białkowski. - Polska chciała przeznaczyć na ten cel ok. 1 mld euro z niewykorzystanych środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, ale ostatecznie Komisja Europejska zgodziła się na 270 mln euro tj. nieco ponad 1 mld zł.
Pomoc przewiduje się dla producentów krów mięsnych i mlecznych, świń, owiec, kóz, drobiu rzeźnego i nieśnego oraz upraw roślin ozdobnych.
Wsparcie będzie miało formę jednorazowej płatności ryczałtowej dla rolników spełniających kryteria dostępu określone w PROW 2014-2020. Ze względu na krótki termin kontraktacji (do końca tego roku) pomoc będzie przyznawana oraz wypłacana na podstawie decyzji administracyjnej, na wniosek o jej przyznanie, będący jednocześnie wnioskiem o płatność. Wypłaty będzie realizowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Zaznaczył, że pomoc będzie udzielana na podstawie danych z bazy Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt na dzień 31 marca br. prowadzonej przez ARiMR. Do ewidencji będą musieli się dopisać producenci drobiu i roślin ozdobnych.
0 komentarze