Będzie można zaprawiać rzepak neoniokotynoidami
Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych wystąpiło do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o dopuszczenie do czasowego stosowania zapraw z neonikotynoidami. Minister kolejny raz zgodził się na stosowanie takich środków.
Jak się dowiadujemy, od 1 czerwca do 28 września 2020 roku będzie można zaprawiać nasiona rzepaku środkiem Cruiser OSR 322 FS. Środek ten będzie mógł być stosowany w sposób ograniczony i kontrolowany do zwalczania chowacza galasówka i miniarki kapuścianki.
W uzasadnieniu do zezwolenie, minister rolnictwa powołuje się na obserwacje KZPRiRB oraz Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu dotyczące negatywnych skutków wycofania zapraw neonikotynoidowych z rynku, które wskazują na większe uszkodzenia rzepaku. Prawo unijne zezwala na czasową zgodę na stosowanie zakazanych środków chemicznych w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej w ochronie roślin.
Warto dodać, że Cruiser OSR 322 FS zawiera fludioksonil, metalaksyl-M oraz tiametoksam, czyli związek z grupy neonikotynoidów. W dodatku, zatwierdzenie dla tiametoksamu do stosowania w środkach ochrony roślin wygasło 30 kwietnia 2019 r.
Środek przeznaczony jest do przemysłowego zaprawiania nasion w systemie ESTA. Maksymalna dawka środka do zaprawiania: 15,0 ml/1kg nasion.
Środek może być stosowany tylko i wyłącznie do zaprawiania materiału siewnego rzepaku ozimego przeciwko następującym szkodnikom: chowacz galasówek, miniarka kapuścianka z przeznaczeniem do wysiewu na terenie całego kraju.
Zalecana dawka środka do zaprawiania: 11,25 – 15,0 ml/1kg nasion.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1.
0 komentarze