Będzie zwolnienie ze składek KRUS za II kwartał i zasiłek za opiekę nad dzieckiem
Jest projekt uchwały, który przewiduje, ze rolnicy będą zwolnieni ze składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe KRUS za II kwartał. Teraz wszystko w rękach parlamentarzystów.
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw przewiduje, że osoby objęte ubezpieczeniem emerytalno-rentowym w rozumieniu ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników zwalnia się z opłacania składek na to ubezpieczenie za drugi kwartał 2020 r. Składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za drugi kwartał 2020 r. opłaca budżet państwa za pośrednictwem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
- Proponowana regulacja stanowi pomoc budżetu państwa dla środowiska rolniczego w okolicznościach wprowadzenia w kraju stanu epidemii w związku z COVID-19 - czytamy w uzasadnieniu.
Proponowane są także zmiany w zakresie zasiłku opiekuńczego rolników. Chodzi o to, że wśród propozycji jest zapis, mówiący, że w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19 przysługuje zasiłek opiekuńczy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dziećmi na okres nie dłuższy niż 14 dni.
- Proponowana regulacja stanowi pomoc budżetu państwa dla środowiska rolniczego w okolicznościach wprowadzenia w kraju stanu epidemii w związku z COVID-19 - czytamy w uzasadnieniu ustawy. - Ponieważ osobom objętym ubezpieczeniem społecznym rolników do tej pory nie przysługiwał zasiłek opiekuńczy, niemożliwym jest podanie danych innych niż szacunkowe w zakresie przewidywanej liczby osób objętych takim zasiłkiem. Brak jest także środków na ten zasiłek, w związku z tym konieczne jest finansowanie z budżetu państwa.
W projekcie ustawy przewidziano możliwość ustalenia przez właściwego ministra do spraw zdrowia, w porozumieniu z ministrem właściwych do spraw gospodarki i rolnictwa i rozwoju wsi, maksymalnych cen lub maksymalnych marż hurtowych i detalicznych, stosowanych w sprzedaży towarów lub usług, mających istotne znaczenie dla ochrony zdrowia lub bezpieczeństwa ludzi lub kosztów utrzymania gospodarstw domowych.
Teraz... wszystko w rękach parlamentarzystów, bo początek drugiego kwartału już, dosłownie, za kilka dni...
0 komentarze