Ceny kontraktów rzepakowych dołują
To nie są dobre wieści. Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych przedstawiło kolejne notowanie cen kontraktów terminowych na rzepak z nowych zbiorów. Ceny znów spadły.
Oferta cenowa (netto zł/t) na dzień 27 czerwca 2022 w umowach na warunkach niemieckich przewiduje ceny w sierpniu na rzepak od 3125 zł/t (Bunge Kruszwica i Brzeg) do 3180 zł/t ( Agro As). Ceny są o około100 złotych niższe niż przed tygodniem, ale warto zauważyć, że oferty są od kilku tygodni coraz niższe, nie jest to więc chwilowa korekta. Ofert na warunkach niemieckich jest niewiele. Warunki niemieckie oznaczą dopłatę/potrącenie za wilgotność i zanieczyszczenia i potrącenie za zaolejenia poniżej 40%.
Podane ceny są zasadniczo za standardowy rzepak technologiczny:
- wilgotność 9%
- zanieczyszczenia 2%.
Oferty dostaw na rzepak z nowych zbiorów na warunkach krajowych także nie zachwycą producentów. Ceny oferowane przez podmioty skupujące wahają się od 3115 zł/t (ZT Bodaczów – Viterra) do 3210 zł/t (Agro As). I tu ceny są o około 100 złotych niższe niż przed tygodniem .
Dopłata/potrącenie za wilgotność i zanieczyszczenia; potrącenie za zaolejenia poniżej 40%.
Najnowsze ogłoszenia z kategorii: Rzepak
-
Kraków
Rzepak nie GMO sprzedam 4200 t, EXW Ukraina...
-
Borów-Kolonia
Sprzedam 50t rzepaku. Szybki załadunek...
-
Bydgoszcz
OFERUJEMY RZEPAK NA EXPORT w tranzycie...
-
województwo lubelskie
Kupię rzepak również zanieczyszczony gorszej...
Jak zawsze swoją informację KZPRiRB opiera na rozmowach ze skupującymi w dniu 27 czerwca 2022.
Dodajmy jeszcze, że zgodnie z danymi Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, średnia cena zakupu nasion rzepaku z ubiegłorocznych zbiorów w zakładach tłuszczowych wyniosła w drugim tygodniu czerwca 4305 zł/t. Najwyższą cenę rzepak z ubiegłorocznych zbiorów osiągnął w połowie maja i było to 4720 zł/t.
2 komentarze
Franek niestety masz duzo racji, obecny rząd nie zrobił nic aby zapobiec tego typu sytuacji a spółki skarbu państwa na tym dobrze zarobiły. Z rreguły trzymając rzepak do żniw mozna było lepiej sprzedać niż wcześniej, a tutaj patrzice jaka niespodzianka.
Wysiłki Prawa i Skurwysyństwa nie idą na marne. Za tonę rzepaku zawsze można było kupić 1,5 do 2 ton saletry amonowej , a przy tych cenach 0,75 tony. Spekulanci mają raj , importerzy z Ukrainy również . Myślę że niedługo wystarczy kasy na dwie wieże prezesa przy Srebrnej.