Chiny: skrobia z dwutlenku węgla...
Światowe czasopismo naukowe Science opublikowało w piątek przełom w syntezie sztucznej skrobi, dokonanej przez instytut badawczy Chińskiej Akademii Nauk (CAS). Badania te są pierwszym na świecie przypadkiem syntezy skrobi z dwutlenku węgla. Naukowcy wierzą, że będzie to miało rewolucyjny wpływ na przyszłą produkcję rolną i bio-manufakturę.
Praca nosi tytuł ,,Bezkomórkowa chemoenzymatyczna synteza skrobi z dwutlenku węgla". Jeden z autorów powiedział mediom, że instytut zaprojektował nową ścieżkę nienaturalnego wiązania dwutlenku węgla i syntezy skrobi od podstaw w 11-stopniowej reakcji.
- Oznacza to również, że skrobia może być w przyszłości wytwarzana z dwutlenku węgla w procesie podobnym do warzenia piwa - powiedział Ma Yanhe.
Wstępne testy laboratoryjne pokazują, że syntetyczna skrobia jest około 8,5 razy bardziej wydajna niż skrobia produkowana w konwencjonalnym rolnictwie. Pod warunkiem wystarczających dostaw energii i obecnych parametrów technicznych, roczna produkcja skrobi z 1 metra sześciennego bioreaktora jest równoważna rocznej produkcji skrobi z 5 mu (0,33 hektara) kukurydzy w Chinach.
- Nowa droga umożliwiła przesunięcie produkcji skrobi z tradycyjnej uprawy rolnej na produkcję przemysłową. I to może być możliwe, aby zaspokoić nasze potrzeby węglowodanów bez rolnictwa w przyszłości - twierdzi anonimowy pracownik naukowy z Instytutu Biofizyki CAS.
Jednak pyrtanie, którego nikt nie stawia brzmi: czy chcemy korzystać z syntetycznej skrobi? Czy może jednak ta naturalna jest lepsza.
0 komentarze