Chów trzody na własne potrzeby
Minister rolnictwa i rozwoju wsi podpisał rozporządzenie, dzięki któremu zostaną obniżone wymagania dotyczące chowu świń utrzymywanych w celu produkcji mięsa na własny użytek, tj. na własne potrzeby, w tym chowu loch. Rozporządzenie wchodzi w życie 10 maja 2023 r.
Jak poinformowało ministerstwo rolnictwa, rozporządzenie wprowadza zmiany polegające na zróżnicowaniu wymagań dla gospodarstw utrzymujących świnie wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny.
Najnowsze ogłoszenia z kategorii: Giełda Trzody
-
Łochów
Zakupię rozsiewacz do wapna 3- tonowy olejowy w...
Zobacz ogłoszenie
-
Świnice Warckie
Sprzedam tuczniki w wadze 130-140 kg około 2...
Zobacz ogłoszenie
-
Radom
Sprzedam mięso pomarketowe schab, szynka...
Zobacz ogłoszenie
-
Łochów
Zakupię rozsiewacz do wapna 3- tonowy olejowy w...
Zobacz ogłoszenie
Najnowsze ogłoszenia z kategorii: Giełda Trzody
-
Łochów
Zakupię rozsiewacz do wapna 3- tonowy olejowy w...
-
Świnice Warckie
Sprzedam tuczniki w wadze 130-140 kg około 2...
-
Radom
Sprzedam mięso pomarketowe schab, szynka...
-
Łochów
Zakupię rozsiewacz do wapna 3- tonowy olejowy w...
Co się zmienia?
Zgodnie z rozporządzeniem:
- Nie będzie konieczności sporządzenia przez posiadaczy zwierząt spisu posiadanych świń z podziałem na prosięta, warchlaki, tuczniki, lochy, loszki, knury i knurki ani bieżącego aktualizowania tego spisu.
- Odstąpiono od obowiązku prowadzenia rejestru wjeżdżających na teren gospodarstwa środków transportu do przewozu świń, paszy lub produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie.
- Nie będzie konieczności stosowania się do nakazu wykonywania w danym gospodarstwie czynności związanych z obsługą świń wyłącznie przez osoby, które wykonują te czynności tylko w danym gospodarstwie.
- Odstąpiono od obowiązku stosowania przed obsługą świń środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się afrykańskiego pomoru świń (ASF), w tym: mycia i odkażania rąk, oczyszczania i odkażania obuwia, bieżącego oczyszczania i odkażania narzędzi oraz sprzętów wykorzystywanych do obsługi świń.
- Nie będzie wymagane uniemożliwienie osobom postronnym wchodzenia do budynków, w których są utrzymywane świnie.
- Nie będzie obowiązkowe monitorowanie i zwalczanie gryzoni.
- W przypadku gospodarstw zlokalizowanych na obszarach objętych ograniczeniami w związku z występowaniem ASF i utrzymujących świnie wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny nie będzie obowiązku wykładania mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami do gospodarstwa, a także przed wjazdami i wyjazdami z takich gospodarstw.
- Wprowadzono również zmiany w kwestii wykonywania badania laboratoryjnego w kierunku ASF w gospodarstwach zlokalizowanych na ww. obszarach objętych ograniczeniami, wykonywanych przy uboju świń na użytek własny. Badanie to dla wszystkich obszarów objętych ograniczeniami będzie wykonywane tylko w przypadku podejrzenia ASF. Decyzja dotycząca konieczności wykonania takiego badania pozostanie w gestii organów Inspekcji Weterynaryjnej.
Obniżone wymagania będą dotyczyć chowu świń na własny użytek, tj. na własne potrzeby, z tym że na obszarach wolnych od ASF będzie możliwe przemieszczenie świń pomiędzy gospodarstwami, w których utrzymuje się świnie wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny, jeżeli gospodarstwa te są położone na terenie tej samej gminy lub sąsiedniej gminy.
Natomiast w przypadku przemieszczenia świń utrzymywanych w celu produkcji na użytek własny w obszarach objętych ograniczeniami I-III konieczne będzie spełnienie wszystkich wymagań oraz wzmocnionych środków bioasekuracji, o których mowa w zał. III do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) ustanawiającego środki szczególne w zakresie zwalczania chorób w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 maja 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. 2023 poz. 866).
Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/594 z dnia 16 marca 2023 r. ustanawiające środki szczególne w zakresie zwalczania chorób w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń oraz uchylające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/605 (Dz. Urz. UE L 79 z 17.03.2023 r., s. 65).
1 komentarze
Telus przeprosił świnie i wysłał je do rolników. Patrzę na listę obostrzeń i oczom nie wierzę. Można bez obostrzeń i to tak z dnia na dzień . Identycznie jak ze zbożem. Można było w jeden dzień wstrzymać import. Prawo i Sk... to jednak siła i jak obiecują tak robią. Co prawda czasami nie mówią całej prawdy i jakieś słowo się zawieruszy , ale co tam. Pamiętacie hasło : "wystarczy nie kraść..." ? Pamiętacie? A miało być " WYSTARCZY NIE KRAŚĆ mało" . Teraz też coś się zgubiło. Wszędzie słyszymy ,że "rolnik jest dla nas najważniejszy" , a powinno być : ROLNIK JEST DLA NAS NAJWAŻNIEJSZY DO JESIENNYCH WYBORÓW. No cóż , czy świnia wyborcza jest w stanie pomóc ferajnie kurdupla nie wiem, ale przemysł mięsno hodowlany będzie o tym pamiętał. Świnie z Agrii Plus czy Goodvaleya nie chorują bo to nie polskie świnie. Policzmy: 10 tuczników x 1000000 gospodarstw to 10.000 000 ogonów które wyżywią zarówno rolnika jak też jego rodzinę i znajomych z miasta i choćby nawet tylko 1/3 gospodarzy po pięć świnek rocznie rozprowadziła to kwikot przemysłowców będzie że ho, ho. Spodziewać się można ,że to nie koniec PiS-owskich obietnic. Może będzie zgoda na legalne pędzenie bimbru do 100 litrów tygodniowo na gospodarstwo. wszak pozwoliłoby to zagospodarować znaczące ilości zboża. Pomysły są w narodzie , bo Polak potrafi, ale wpierw trzeba pogonić tę PiS-owską bandę na Ukrainę. U nas niczego więcej nie popsują, a tam przydadzą się na mięso armatnie , do propagandy sukcesu , do zaciągania długów i ścisłej współpracy z banderowcami.