Copa-Cogeca: COVID-19 wywiera wpływ na rynek ziemniaków konsumpcyjnych
Copa-Cogeca uważa, że obecna epidemia spowodujereperkusje dla innych segmentów rynku ziemniaków, w tym dla europejskich organizacji producentów takich jak spółdzielnie działające w łańcuchu dostaw ziemniaków świeżych oraz zajmujące się produkcją skrobi.
Zdaniem Arnaud Delacour, przewodniczącego grupy roboczej „Ziemniaki” Copa-Cogeca „straty wynikające z kryzysu COVID-19 są szacowane na ponad 400 mln euro w UE, do czego należy dodać utratę wartości dodanej generowanej przez handel, przetwórstwo, HoReCa i inne kanały. Rezerwy gospodarcze rolników zostały wyczerpane, gdyż ubiegły rok był fatalny dla naszego sektora, który został dotknięty wyjątkową suszą. Potrzebujemy szybkiej pomocy w zakresie płynności finansowej i
rządowych gwarancji kredytowych, by przetrwać ten trudny okres. Wszystkie środki zainicjowane przez Komisję Europejską muszą być realizowane w skoordynowany sposób przez 27 państw członkowskich UE, w przeciwnym razie istnieje ryzyko wystąpienia zakłóceń na rynku wewnętrznym.
Copa i Cogeca wzywają Komisję do zapewnienia wsparcia finansowego pochodzącego spoza budżetu WPR oraz do rozważenia wprowadzenia tymczasowych nadzwyczajnych środków wsparcia dla europejskiego sektora ziemniaczanego. Copa i Cogeca apelują do Komisji Europejskiej o wsparcie dla prywatnego przechowywania frytek mrożonych wytwarzanych z ziemniaków objętych umowami przy spełnieniu pewnych warunków przez przetwórców, np. uruchomienia linii produkcyjnych przy maksymalnej mocy przerobowej, a także o wycofanie ziemniaków konsumpcyjnych ze względu na brak zbytu na nadwyżkową produkcję. Należy udostępnić również instrumenty prywatnego przechowywania i wycofania z
rynku młodych ziemniaków, gdyż organizacje producentów takie jak spółdzielnie ucierpią na zakłóceniach na rynku powiązanych z ziemniakami konsumpcyjnymi, wynikających z przedłużenia środków izolacji domowej.
0 komentarze