Copa-Cogeca: Unijni rolnicy biją na alarm po nałożeniu ceł przez USA
Prezydent USA Donald Trump ogłosił ustawę o cłach odwetowych, nakładającą dodatkowe 20% cła na towary unijne. Dokument ma wejść w życie w najbliższych dniach. Unia Europejska ma długoletnią tradycję wymiany handlowej płodów rolnych ze Stanami Zjednoczonymi, która do tej pory była korzystna dla obu stron, jako że opierała się na wzajemnie uzupełniających się mocnych stronach partnerów.

- Nałożenie dodatkowych ceł grozi wystąpieniem zakłóceń w światowych łańcuchach dostaw żywności, wzrostem cen oraz ograniczeniem dostępu do rynku dla rolników i spółdzielni rolniczych po obu stronach Atlantyku, co będzie miało poważne konsekwencje dla sektora rolnego - zauważają przedstawiciele Copa i Cogeca.
Copa i Cogeca wyrażają głębokie zaniepokojenieogłoszeniem ceł przez prezydenta USA, Donalda Trumpa, które doprowadzi do eskalacji napięć handlowych między dwoma kluczowymi partnerami handlowymi oraz może osłabić pozycję sektora, który polega na stabilności oraz otwartości i przewidywalności rynków.
- Unijni rolnicy oraz spółdzielnie rolne zmagają się z coraz większymi wyzwaniami, takimi jak rosnące koszty produkcji czy trudna sytuacja wywołana zmianą klimatu. Dodatkowe cła wprowadzą jeszcze więcej niepewności oraz problemów finansowych w naszym sektorze, co dotkliwie odczują zarówno producenci, jak i konsumenci. W tych trudnych czasach zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego powinno być priorytetem UE, ponieważ to od tego zaczyna się nasze wspólne bezpieczeństwo narodowe. Wzywamy decydentów z obu stron do podjęcia dialogu oraz niedoprowadzenia do pełnoskalowego konfliktu handlowego - podkreślił Przewodniczący Copa, Massimiliano Giansanti.
Jak dodał przewodniczący Cogeca, Lennart Nilsson: „Na wprowadzeniu ceł odwetowych nie zyskają ani rolnicy w UE, ani w USA. Wręcz przeciwnie, ograniczy to nasze możliwości, doprowadzi do wzrostu cen oraz osłabi kondycję przedsiębiorstw rolnych. Wzywamy władze obu stron do podjęcia negocjacji i wyczerpania wszelkich dróg dyplomacji przed wprowadzeniem środków, które mogą mieć wieloletnie konsekwencje.”
Copa i Cogeca wzywają decydentów z UE i USA do podjęcia wszelkich działań dyplomatycznych w najbliższych dniach. Obie strony powinny podjąć konstruktywne wysiłki, by rozwiązać spory w sposób niezagrażający istniejącym korzyściom płynącym z wymiany handlowej, gwarantując, że rolnicy i spółdzielnie rolne mogą dalej przyczyniać się do bezpieczeństwa żywnościowego oraz budowania odporności ekonomicznej po obu stronach Atlantyku.
0 komentarze