Czy koronawirus zachwieje rynkiem maszyn rolniczych?
Maszyny w pracy rolników to podstawa. Tymczasem epidemia spowodowała, że przedsiębiorcy z branży obawiają się problemów związanych z sprzedażą, dostawą części i zatorami płatniczymi.
Prezes Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych wystosował pismo do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o interwencje w kwestii rozpatrywania wniosków w ramach PROW 2014-2020, przyspieszenia działań związanych z podpisywaniem umów o przyznaniu pomocy oraz umożliwienia rolnikom realizacji wniosków częściowych.
- Przyspieszenie działań związanych z podpisywaniem umów pozwoli polskim producentom maszyn rolniczych na utrzymanie miejsc pracy i płynności finansowej, co w aktualnej sytuacji jest bardzo ważnym czynnikiem społecznym - pisał Jan Dworakowski, prezes PIGMiUR. - Ponadto w imieniu producentów i dystrybutorów maszyn i urządzeń rolniczych zwracamy się o umożliwienie rolnikom realizacji wniosków częściowych.
Izba otrzymała już odpowiedź od ministra rolnictwa. Ryszard Kamiński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpisał, że złożony przez Izbę wniosek został uwzględniony.
Jak informuje PIGMiUR, na przełomie marca i kwietnia bieżącego roku zapytano firmy z branży na ile sytuacja z koronawirusem zagraża branży i bezpośrednio ich przedsiębiorstwom.
Na ankietę odpowiedziało niemal 80 firm z czego ponad 80% z nich operuje bezpośrednio w branży maszyn lub jest z nią związana. Pozostałe reprezentowały inne branże rolnicze takie jak: nawozy, środki ochrony roślin, materiał siewny, wagi samochodowe, laboratoria zbożowe i finansowanie rolnictwa.
- Niemal 80% biorących udział w badaniu przedsiębiorców, spodziewa się negatywnego wpływu na kondycję branży - informuje Izba. - Najwięcej obaw przedsiębiorców związanych jest z problemami ze sprzedażą. Na ten element wskazywało najwięcej respondentów. 40,5% z nich wyraża takie obawy. Niewiele mniej, bo 37,8% firm obawia się problemów z dostawami części zamiennych, komponentów, podzespołów czy gotowych produktów. Ponad 32% firm obawia się zatorów finansowych i problemów z płynnością finansową, tyle samo ogólnego kryzysu gospodarczego, z którym zapewne trzeba się będzie zmierzyć.
0 komentarze