Czy ogrodzenie zatrzyma ASF? Drugi przypadek na zachodzie Polski
To jest bardzo niedobra wiadomość - dziś Główny Lekarz Weterynarii potwierdził kolejny przypadek ASF u padłego dzika znalezionego w województwie lubuskim.
Tym razem dzik został znaleziony w powiecie nowosolskim.
- Dodatni wynik dotyczy zwłok padłego dzika znalezionych w obrębie strefy skażonej wyznaczonej rozporządzeniem Wojewody Lubuskiego w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń i dzików na terenie powiatów wschowskiego i nowosolskiego - informuje Główny Lekarz Weterynarii.
Obszar skażony o obwodzie długości ok. 36 km jest od 15 listopada 2019 r. całkowicie grodzony. Jak informują służby weterynaryjne, działania związane z grodzeniem wspomnianego obszaru dziś ( czyli w poniedziałek) się zakończą.
Trudno jednak nie zadawać sobie pytania: jak to się stało? Jak to się stało, że 250 kim od najbliższego obszaru zagrożonego nagle znajdowane są zarażone martwe dziki?
- Trwają intensywne przeszukiwania obszaru skażonego oraz obszarów z nim sąsiadujących aby dokonać analizy sytuacji epizootycznej oraz zaplanować lokalizację budowy drugiego zewnętrznego ogrodzenia - dodaje w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii.
Czy są szanse na to, że ogrodzenie zatrzyma rozprzestrzenianie się choroby? Odpowiedź na to pytanie przyniosą najbliższe dni.
0 komentarze