Czy składki ZUS mogą zastąpić składki KRUS?
W Szkole Głównej Handlowej odbyła się debata ekspercka ,,Wyzwania stojące przed polską wsią i rolnictwem w nowej perspektywie budżetowej WPR''. Jednym z poruszanych tematów była sprawa ubezpieczeń społecznych rolników.
Wśród wielu ważnych tematów, eksperci zastanawiali się, czy w ramach prac nad reformą systemu WPR należy również podjąć temat reformy systemu KRUS, co oznaczałoby rozpoczęcie ujednolicania w kierunku ZUS?
- Wysoki poziom dotacji i innych świadczeń w ramach KRUS zachęca do kontynuacji lub rozpoczęcia prowadzenia małego gospodarstwa rolnego - mówiła podczas debaty dr hab Monika Stanny z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk. - Ograniczenie tej zachęty przyspieszyłoby uniezależnienie się wielu gospodarstw domowych od bezproduktywnego rolnictwa. Należy jednak podkreślić, że KRUS cieszy się dużą popularnością i wiele gospodarstw domowych rolników nie stać na opłacanie składek ZUS na obecnym poziomie.
Jak zauważyła ekspertka, wiele rolniczych gospodarstw domowych uzyskuje niskie dochody, stąd niezbędny jest proces dostosowawczy, aby zapewnić, że poszczególni członkowie tych gospodarstw nie będą zmarginalizowani.
Co zatem jest możliwe. Zdaniem doktor Stanny możliwe są trzy kierunki:
- Wygaszanie KRUS za pomocą wymogów kwalifikowalności i wysokości składek.
- Stworzenie zachęt do zarejestrowania się w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych.
- Szkolenia i wspieranie zatrudnienia dla beneficjentów KRUS.
Jak jednak podkreślono, współczesne gospodarstwa to już... przedsiębiorstwa.
- Nie wykorzystano benefitów z WPR dla obszarów wiejskich do zreformowania KRUS i podatków dla rolnictwa - mówił dr Stanisław Kluza, Prezes Quant Tank, Instytut Statystyki i Demografii SGH. - W praktyce nowoczesne gospodarstwa to przedsiębiorstwa, zaś osoby mieszkające w obszarach wiejskich bardzo często nie są już rolnikami choć posiadają kilkuhektarowe gospodarstwa. Nie dokonały się również w odpowiedniej skali przekształcenia strukturalne w rolnictwie. Nowa WPR powinna w Polsce skłonić do całościowego zajęcia się uporządkowaniem przemian gospodarczych i społecznych w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
Organizatorem spotkania był Quant Tanki i Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Poruszono wiele istotnych spraw, więc do wniosków ze spotkania będziemy wracać.
0 komentarze