Czy to zima czy przedłużona jesień?
- Mamy przedłużoną jesień - kilka dni temu powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Dodatnia temperatura prawie przez cały miesiąc też raczej jest jesienna. Czy więc jest to zima, czy przedłużona jesień?
Wczoraj zaprezentowaliśmy zdjęcia, jakie wykonali pracownicy Instytutu Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy podczas lustracji polowej w gminie Kórnik. Wynika z nich, że szkodniki harcują w najlepsze, pomimo tego, że mamy końcówkę stycznia.
Trudno powiedzieć, że mamy teraz zimę, bo ona kojarzy się z niskimi temperaturami i śniegiem. W tej chwili mamy nadal przedłużoną jesień. Nie ustała wegetacja - mówił niespełna tydzień temu minister Ardanowski pytany o wpływ pogody na uprawy i zbiory w 2020 roku.
Z drugiej strony rolnicy zwracają uwagę na to, że ,,przesunięcie'' pór roku nie dotyczy tylko zimy.
- Zauważyłem, ze często bywa tak, że wiosna przychodzi bardzo wcześnie, ale jest chłodna - mówi jeden z użytkowników IGRIT-u. - Dwa lata temu był problem z wysianiem kukurydzy ponieważ nawet w połowie maja temperatura gleby wynosiła zaledwie kilka stopni.
Z drugiej strony widzimy także, że letnia pogoda - pomimo krótszego dnia - towarzyszy nam często także we wrześniu. A zima? Zima wpada do nas tylko czasem, ale zawsze jest to groźna wizyta.
- Nieszczęściem dla ozimin byłyby teraz bardzo niskie temperatury, -10 czy -15 stopni Celsjusza, połączone z silnym wiatrem - mówił kilka dni temu minister Ardanowski.
A przecież przed nami luty, teoretycznie najzimniejszy miesiąc w wielu regionach kraju. Rolnicy zachodzą w głowę, jaka pogoda będzie w lutym i marcu, bo w ostatnich dziesięciu latach dwa razy tak się zdarzyło, że oziminy, przede wszystkim rzepaku, wymarzły po marcowych mrozach, bo wymarznięcia najczęściej odnotowywane są właśnie na przedwiośniu, a nie zimą.
W tym roku oziminy w większości regionów są już rozhartowane. Nic więc dziwnego, że większość z nas zastanawia się teraz: będzie jeszcze ta zima, czy może już jej nie będzie?
Foto: Instytut Ochrony Rośłin - PIB/Agrofagi.com.pl
0 komentarze