Ekoschemat z obornikiem bez zdjęcia geotagowanego - co w zamian?
Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że przy przyorywaniu obornika zamiast zdjęcia geotagowanego, wykonanego i przesłanego, przy użyciu udostępnionej przez ARiMR aplikacji, dopuszcza się złożenie oświadczenia o wykonaniu praktyki do kierownika biura powiatowego ARiMR.
Chodzi tu o praktyki przyorywanie obornika i stosowanie nawozów naturalnych płynnych – praktyki w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe w 2023 r. – zasady potwierdzenia realizacji praktyk:
- Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od aplikacji
- Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo
Oświadczenie
Zamiast zdjęcia geotagowanego, wykonanego i przesłanego, przy użyciu udostępnionej przez ARiMR aplikacji, dopuszcza się złożenie oświadczenia o wykonaniu praktyki do kierownika biura powiatowego ARiMR.
Terminy dla oświadczenia
Oświadczenie to powinno być złożone w terminie nie później niż:
- 14 dni od dnia złożenia wniosku, jeżeli praktyka była zrealizowana w tym roku przed dniem złożenia wniosku lub przed dniem 15 marca 2023 r. lub
- 14 dni od dnia zrealizowania praktyki, jeżeli była ona zrealizowana po dniu złożenia wniosku, nie później jednak niż do 7 listopada 2023 r.
Wzory oświadczeń znajdziemy tutaj
https://www.gov.pl/web/arimr/zalaczniki-do-wniosku-o-przyznanie-platnosci-na-rok-2023
Wymóg prowadzenia rejestrów
W przypadku składania oświadczenia rolnik powinien prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych na formularzu opracowanym i udostępnionym przez ARiMR.
1 komentarze
Czyli mogę wszystko! :D